Burzovní kalendář 19. 9. - 23. 9. 2011
|

Burzovní kalendář 19. 9. - 23. 9. 2011

V novém týdnu bude hlavním hybatelem světových trhů americká centrální banka Fed, která na svém dvoudenním zasedání nebude posouvat sazby, ale spekuluje se o dalším možném uvolnění měnové politiky. Investoři budou také bedlivě sledovat vývoj evropské dluhové krize, na pražské burze se pak nečeká žádná další událost "Romanovského" formátu.

Wall Street

Americké akcie předvedly pětidenní růstovou šňůru (S&P 500 +5,35 %). Koordinovaná pomoc centrálních bank podpořila náladu v bankovním sektoru a vytáhla nahoru celý trh.

"Minulý týden byl zaměřený na Evropu, nepříliš pozitivní zprávy ze Spojených států - počet žádostí o podporu, inflaci, vývoj průmyslové aktivity - trh nebral v úvahu," uvedl ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pozornost investorů bude v úterý a ve středu jako magnet přitahovat zasedání americké centrální banky Fed. Čeká se podpora americké ekonomiky i reakce na špatnou situaci v eurozóně.

"Není jejich práce starat se o celý svět, ale očekávání jsou velká, zejména po koordinované injekci dolarové likvidity do evropského finančního sektoru," uvedl George Concalves, stratég Nomury pro americké dluhopisy. (zdroj: CNBC)

Centrální banky společně v boji za více dolarů. Nemusí to stačit

Trh se shoduje v očekávání, že budou Bernanke & spol. chtít změnit výnosovou křivku amerických dluhopisů, konkrétně prodloužit průměrnou splatnost, což by mělo ještě více srazit už tak nízké výnosy dluhopisů. To by investory přiklonilo k rizikovějším aktivům.

Více dolarů v ekonomice a hrozba vyšší inflace by pak nejspíše znovu podpořily růst ceny zlata, které v uplynulém týdnu zažilo další mírný pokles.

Vývoj ekonomiky ve Spojených státech a v Evropě bude jistě ústředním tématem zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které bude probíhat od pátku do neděle ve Washingtonu.

Živo může být i ve firemní sféře. Kromě několika opozdilců výsledkové sezóny (Oracle, FedEx) se znovu živě debatuje o primárních úpisech akcií (IPO). Svou roadshow chce obnovit slevový server Groupon, mluví se také o největším internetovém úpisu zkraje příštího roku (čínský 360buy.com).

Kromě toho se objevily informace o možném zájmu o koupi Yahoo! ze strany soukromé investiční společnosti Silver Lake.

Makrokalendář je kromě zasedání Fedu plný dat z nemovitostního trhu. Ve čtvrtek pak investory bude zajímat vývoj týdenních žádostí o podporu, které v uplynulém týdnu nepříjemně překvapily, ale v rámci euforické nálady na trzích "nebyly slyšet".

Tři roky po pádu Lehman Brothers: Jsme na tom lépe než na podzim 2008?

datum událost
19/9-23/9 Výsledková sezóna (Adobe, Oracle, Nike, FedEx)
20/9-21/9 Zasedání Fedu
20/9 Zahájené stavby domů (srpen)
21/9 Prodeje existujících domů (srpen)
22/9 Týdenní žádosti o podporu
22/9 Index předstihových ukazatelů

100 let vývoje na trzích ve třech grafech

Pražská burza

Martin Roman odešel z čela ČEZu, což poslalo akcie energetického gigantu o více než 2 % do mínusu. To zabránilo indexu PX výrazněji napravit pondělní propad. Celkové pražská burza ztratila za týden 3,38 %.

"Odchod pana Romana má krátkodobě psychologicky negativní vliv, ale neměl by ohrozit fundament společnosti. Profesní zkušenost pana Romana ve společnosti prostřednictvím dozorčí rady zůstává," nevnímá situaci dramaticky hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Investiční příležitosti na pražské burze očima Petra Hlinomaze z BH Securities

Negativní zprávou pro ČEZ pak bylo páteční vyřazení z hlavního polského indexu WIG20.

Nedařilo se ani dalším velkým emisím. Komerční banka například ztratila v pátek přes 4,5 %. Na titulu se může projevovat nervozita okolo mateřské Société Générale, případně i mírné snížení váhy v indexu PX.

Nová báze indexu PX: Telefónica vzala bronz Komerční bance

Přes 4 % ztratila za týden také Erste Group, které nepomohlo ani páteční zlepšení nálady v evropském bankovním sektoru.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla KIT Digital (+5,5 %, 184,6 Kč). Společnost kromě vydání nových akcií, na což byla reakce logicky nepříznivá kvůli nabízené ceně (9,5 USD, 10 % pod předchozí zavírací cenou v USA) rovněž oznámila další strategické partnerství s LG.

Ve čtvrtek zasedá Česká národní banka. Analytici nečekají pohyb základní reposazby (dosud 0,75 %).

datum událost
22/9 ČNB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

CETV: Erste radí KUPOVAT

Evropa

Evropské akcie dokázaly umazat část předchozích hlubokých ztrát a uzavřely týden v dobré náladě (DJ Eurostoxx 50 +4,13 %).

Investoři sledovali další komentáře představitelů eurozóny, ale i Číny ohledně dalšího řešení dluhové krize (Řecko, Itálie). Činu totiž Itálie oslovila s nabídkou svých dluhopisů.

Pokud od nás chcete peníze, zameťte si před vlastním prahem, vzkazuje Evropě čínský premiér

Podle předsedy tzv. Euroskupiny (ministři financí eurozóny) Jeana-Clauda Junckera se rozhodne o další "dávce" mezinárodní finanční pomoci Řecku v říjnu. Samotná země má podle vyjádření vlastních představitelů peníze jen na několik týdnů. Věřitelům se ovšem nelíbí, že Řecko neplní podmínky pomoci tak, jak se zavázalo.

Jak investovat a neprohrát současnou "dluhovou partii"?

Zásadním pro trhy byla čtvrteční synchronizovaná akce ECB, Fedu, Bank of England, Bank of Japan a švýcarské SNB na pomoc bankovnímu sektoru. Banky dodaly mimořádnou likviditu finančnímu sektoru v podobě 3měsíčních dolarových půjček, které pokryjí potřeby bankovního sektoru do konce roku 2011.

V novém týdnu vyčnívá z evropského makrokalendáře německý index ZEW (ekonomický sentiment) v úterý. Očekává se výrazné meziměsíční zhoršení.

Svůj význam může mít také zhoršování situace v dalších evropských zemích. Vedle Itálie se v posledních týdnech mluví už také o Francii, jejíž CDS rostou rekordním tempem.

Evropu čeká recese, potvrzují manažeři evropských fondů

datum událost
20/9 Německo - index výrobních cen (srpen)
20/9 Německo - ZEW (index ekonomické nálady za září)
22/9 Eurozóna - průmyslové objednávky (červenec)
22/9 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (září)

Euro 1 a Euro 2: Rozpad eurozóny jako elegantní řešení?