Nejistota na trhu? Čas pro nejlepší dividendové akcie!
|

Nejistota na trhu? Čas pro nejlepší dividendové akcie!

V současné chvíli jsou trhy ve velmi komplikované situaci. Ceny drahých kovů jsou vyhnány neutěšenou situací v ekonomice a obavou z inflace, která po takových chvílích často přichází na historická maxima. Investice do státních dluhopisů nejsou s ohledem na předchozí fakta dostatečně rentabilní. Navíc oproti minulým letům nesou také rizika, na která investoři dříve nebyli zvyklí.

Světové akcie Dividendy

Ceny některých akcií jako Linkedln či Pandora se zdají být neudržitelné a velmi očekávané IPO Facebooku v nedohlednu. I u něj musíme mít na paměti, že na poli sociálních sítí mu v podobě Google+ vstoupila na trh konkurence, se kterou se bude muset poprat. A Google již v minulosti dokázal do země zadupat několik titánů v různých segmentech. Jak si má investor udržet zdravý rozum a nenakupovat drahé instrumenty v tápající ekonomické situaci?

Dividenda – lék na bolavou duši

Odpověď může být částečně ve společnostech, které mají nadprůměrné hospodaření a dokáží se s akcionáři o část svých zisků pravidelně a dlouhodobě dělit formou dividend. Díky tomu investor nemusí spoléhat pouze na další navyšování zisků a kvalitu hospodaření společnosti. Příjmy do portfolia totiž zajišťují přímo zisky, kterých společnost dosáhne. Taková pozice je následně zajímavá pro dlouhodobé investory, jelikož v obdobích, kdy jsou trhy v poklesu nebo jdou do strany, stále přináší prostředky na jejich účty.

Pouze stabilní a silné firmy, které generují své příjmy ze zboží každodenní spotřeby, dosahují i v těchto nejistých časech zisků. Právě tyto peníze pak mohou mezi své akcionáře přerozdělovat. Je to jednoduché. Jíst, používat elektřinu či kouřit lidé nepřestanou, ať se děje cokoli. Oproti tomu na nové auto se dá počkat, než se finanční situace vrátí do období "blahobytu".

Dividendové společnosti jsou čím dál častěji vyhledávány seniory. Ti na základě příjmů z dividend stabilizují svůj rentiérský příjem. Mohou si tak dovolit aktivní ochranu proti nejistým vyhlídkám spojených se škrty ve státních rozpočtech. Celkově investoři nemusejí být neustále obezřetní ohledně výběru zisků, aby ošetřili svůj majetek před poklesem spojeným například s panikou na trhu. Značnou část výdělku stabilně očekávají právě v podobě spoluúčasti na zisku firmy. Naopak lze očekávat, že se hodnota akcií těchto společností bude vracet k původním hodnotám v období, kdy se situace na trzích stabilizuje.

Zde je několik příkladů oblíbených a vyhledávaných dividendových stálic, které jsou dostatečně ziskové i v horších časech a jsou ochotné se o tyto výnosy rozdělit se svými podílníky:

Kinder Morgan Energy Partners LP

Jedná se o společnost zaměřenou na skladování a přepravu energetických zdrojů. Současný dividendový výnos je rámcově postavený u 6,6% a firma navyšuje své zisky patnáct let v řadě.

Kinder Morgan Energy Partners LP

Philip Morris International

Philip Morris distribuuje a vyrábí cigarety prostřednictvím svých dceřiných společností a její zhodnocení na dividendách se pohybuje okolo 3,7 %.

Philip Morris International

Procter & Gamble

Prodává spotřební zboží v USA a dalších zemích a své prodeje navyšuje již 55 let v řadě. Výnos 3,3 %.

Procter & Gamble

Pokračování článku najdete na serveru Akcieatrhy.cz