Ropa Brent je dražší než WTI. Proč?
|

Ropa Brent je dražší než WTI. Proč?

S rostoucím rozdílem mezi cenami typů ropy dostávám řadu dotazů, proč se rozdíl zvětšil či zmenšil a zda se vyplatí spekulovat na srovnání jejich cen. Vždyť ještě před pár lety byla cena prakticky identická. Proto jsem připravil analýzu jako odpověď na tyto otázky.

Ropa Spekulace Ropa WTI Ropa Brent
Rafinérie

U ropy se na trhu objevují 2 hlavní ceny – cena americké lehké ropy WTI a cena severomořské ropy typu Brent. Až donedávna byla odchylka mezi cenami kolem jednoho dolaru, tak to nikdo neřešil. Množství investorů to považovalo za samozřejmost - a nyní se diví. Otázka "jak se vyvíjejí ceny ropy" měla jednoznačnou odpověď. Pokud na stejnou otázku chce někdo odpovědět dnes, musí již specifikovat, o jaké ropě se baví.

V poslední době se totiž rozdíl mezi cenami zvyšuje, nedávno byla ropy typu Brent dokonce téměř o třetinu dražší než americká lehká ropa. Ropa typu Brent se obchoduje v Londýně, lehká ropa WTI pak ve Spojených státech.

Bráno z čistě logického hlediska by měla být cena lehké a méně sirnaté ropy vyšší než cena méně kvalitní ropy typu Brent. Po dlouhou dobu tak tomu skutečně bylo, ale rozdíl byl v jednotkách dolaru za barel. Ropa WTI byla považována za globální benchmark. Až do roku 2009 od ní například odvozovala cenu své ropy i Saúdská Arábie. Ta však přešla počínaje rokem 2010 na ropný index publikovaný firmou Argus. Od ceny ropy WTI jako benchmarku ustoupil i Kuvajt a Irák a přešly ke stejné cenotvorbě jako Saúdská Arábie.

Převahu tak získala ropa Brent. Ne snad proto, že by byla součástí indexu, ale proto, že ceny typů ropy, které jsou součástí indexu, se tradičně odvozují od ropy typu Brent.

Střed ropného vesmíru? Cushing

Veškeré dodávky americké lehké ropy, ať už pochází přímo ze Spojených států, nebo Kanady, se scházejí ve městě Cushing v Oklahomě. Velikost ropných zásob právě v tomto městě je tak jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících cenu ropy WTI. Ne to, zde Libye zastaví těžbu.

Narůstající produkce ropy z kanadských ropných písků končí svoji pouť na burzu také zde. To tlačí cenu ropy WTI výrazně níže. Producenti tak prodávají, co se dá, alespoň na spotovém trhu, výsledkem je převis nabídky a další tlak na pokles ceny. Co může zvýšit cenu americké ropy? Buď nárůst domácí poptávky (ten ale sotva bude dramatický), nebo zvýšení přepravní kapacity směrem z Oklahomy ven. Zde je ve hře rozšíření ropovodu Keystone XL. Toto rozšíření by umožnilo přivést americkou lehkou ropu do Mexického zálivu. Bude to však trvat ještě minimálně několik let, ropovod má zpoždění z důvodu chybějících stavebních povolení.

Ropa za 150 dolarů: Nesmysl, nebo blízká budoucnost?

Letos se sešly dvě události současně. Rostoucí nabídka americké lehké ropy tlačící ceny dolů a nepokoje na Blízkém východě spolu s poklesem těžby v Severním moři tlačící cenu ropy Brent nahoru. Výsledkem je rekordní rozdíl mezi jejich cenami. Vzhledem k termínu dokončení ropovodu Keystone XL lze čekat přetrvávání rozdílu po dalších několik let.

Co to znamená pro mě jako pro investora?

a) Když uvažuji o koupi akcií firem těžících ropu v Kanadě, musím sledovat cenu ropy WTI. Cena ropy Brent je pro moje potřeby irelevantní. Dále musím sledovat, jak pokračují práce na rozšíření ropovodu (nebo zda se nepracuje na jiném). To by mohlo pomoci ceně ropy WTI vzhůru.

b) Pokud budu chtít v nejbližších letech spekulovat na růst ropy z důvodu problémů v severní Africe nebo v Perském zálivu, budu primárně využívat instrumenty vycházející z ceny ropy Brent. Americká ropa WTI bude jen vagónek popotahovaný vývojem ceny ropy Brent.

c) V případě omezení produkce (z jakéhokoli důvodu) ropy směřující do Cushingu bude cena ropy WTI reagovat výrazněji než cena ropy Brent.