Facebook: IPO až na konci roku 2012?
|

Facebook: IPO až na konci roku 2012?

Americká sociální síť Facebook vstoupí na burzu asi až koncem roku 2012. Informaci přinesly Financial Times s odvoláním na své zdroje. Na trzích se přitom očekávalo, že si investoři budou moci akcie Facebooku koupit už na jaře. Primární emise akcií Facebooku je jednou z nejočekávanějších událostí a bude patřit k největším na světě.

Světové akcie Facebook Primární úpis akcií (IPO) Sociální sítě
Facebook - ilustrační foto

Facebook jako soukromá společnost už akcie má, nejsou však určeny pro veřejnost, obchoduje se s nimi pouze na speciálních burzách. Tam si mezi sebou mění celé podíly ve firmách hlavně instituce a bohatí jednotlivci. Z nedávných transakcí s akciemi Facebooku vychází hodnota firmy na zhruba 66,5 miliardy dolarů.

Podle červencového vyjádření Rogera McNameeho, zakladatele Elevation Partners a fondu Silver Lake Partners, Facebook emitovat akcie na burze nepotřebuje, bohatě by mu postačil tzv. venture kapitál, který zajišťuje rozvojové financování společnosti prostřednictvím soukromých fondů. McNamee drží ve společnosti vlastnický podíl.

Se vstupem na burzu podle něj společnost vůbec nemusí spěchat. Má raději počkat na dobu, kdy to bude strategicky nejvýhodnější. Některé zdroje avizovaly, že by Facebook mohl primární emisi akcií vydat až v roce 2012.

Zdroje Financial Times tvrdí, že chce zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg s primární emisí počkat do příštího září, případně ještě déle. Zaměstnanci tak prý budou motivováni, aby podnik dále rozvíjeli. Jinak by se jejich motivací mohl stát okamžitý zisk, který by inkasovali po prodeji akcií. Vstup na burzu chystají i další internetové firmy, například Groupon či Zynga, které si vydobyly solidní postavení na trhu. Managementy těchto firem čekají, až odezní současná rozkolísanost na burzách, která řadu investorů odrazuje. Nervozita by tak mohla způsobit, že se prodej akcií nepovede a jejich kurz rychle spadne.

Úspěšný vstup na burzu v květnu zaznamenala sociální síť LinkedIn, když firma v primární nabídce získala 353 milionů dolarů a její počáteční tržní hodnota dosáhla 4,3 miliardy.

V témže měsíci následoval start největšího ruského internetového vyhledávače Yandex.ru. Za 52,7 milionu akcií, tedy 16,3 % zvětšeného základního kapitálu, získali dosavadní akcionáři 919,35 milionu dolarů a sama společnosti 385 milionů. Hodlá je investovat do zlepšení technologického zázemí.

Facebook na burzu nepotřebuje. Čtěte více na serveru Patria.cz