Poklesy na burzách jako nákupní příležitost: Pravidelné investování je účinnou strategií
|

Poklesy na burzách jako nákupní příležitost: Pravidelné investování je účinnou strategií

Na investice do akcií by drobní investoři ani po letní bouři na finančních trzích neměli zanevřít. Ochránit před ztrátami je dlouhodobě může promyšlená strategie pravidelného investování.

Medvědí trh Korekce na trzích Býčí trh Světové akcie
Investování - ilustrační foto

Připravte se na recesi a na krach eurozóny.

Na recesi zapomeňte, čeká nás sice pomalý ekonomický růst, ale firmám a jejich ziskům to moc neublíží.

Takto protichůdné zprávy se v posledních týdnech ozývají ze světa. A podle toho, který z hlasů je zrovna silnější, létají nahoru a dolů světové akciové trhy. Během čtyř týdnů uprostřed prázdnin se propadly skoro o 20 procent. Na konci srpna a začátku září několikrát vyletěly o sedm procent vzhůru, aby za pár dnů tyto zisky ztratily.

Pro drobného investora, který se rozhodl, že na finančních trzích, přesněji v podílových fondech, najde lepší zhodnocení svého majetku než na bankovních účtech, to je nervy drásající představení.

Jenže se zdá, že čeští investoři se hned tak nějakého pádu finančních trhů neleknou. Zocelila je první velká krize, kterou si prošli v roce 2008. Po letošním letním velkém akciovém výprodeji sice zavalili správce svého majetku dotazy, co se vlastně děje, k masovému odchodu z podílových fondů se ale nakonec nerozhodli. "Za prvních srpnových 14 dnů se k prodeji podílových listů kvůli panice odhodlalo zhruba 300 klientů. Celkem jich přitom máme 75 tisíc," říká Richard Siuda, člen představenstva investiční společnosti Conseq.

Podobnou zkušenost mají i v ČSOB, české trojce podle objemu spravovaného majetku. "Aktuální situace ukázala na zvyšující se rozdíly mezi jednotlivými investory. Zatímco dříve byla většina klientů výrazně konzervativních, nyní se začíná vynořovat také skupina dynamičtějších investorů, kteří poklesy na trzích aktivně využívají ke zvýšení podílu růstové složky svých investic," dodává za investiční společnost ČSOB její mluvčí Pavla Hávová.

Čekejte tobogán

Zprávy ze světových trhů jsou smíšené. Na jedné straně se investoři bojí příchodu druhé recese v USA a dalšího rozšíření dluhové krize v eurozóně, která by dostala do velkých potíží evropské banky a následně i firmy a spotřebitele.

Na druhé straně průzkumy mezi ekonomy a analytiky naznačují, že recese nepřijde, a i když se růst v USA i v Evropě bude loudat, na ziscích podniků se to příliš neprojeví. A ty jsou klíčové pro stanovení hodnoty akcií. V tuto chvíli se při porovnání ceny akcií vzhledem k očekávaným ziskům jeví jako levné. Americké a evropské indexy jsou z tohoto pohledu pod dlouhodobými průměry. To je ideální příležitost pro nákupy. I známý investiční mág Warren Buffett se nechal slyšet, že nejvíce za poslední dobu nakupoval 6. srpna, kdy všichni prodávali a poslali indexy o šest procent dolů. "Rád nakupuji ve slevách," dodal Buffett.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Zástupci českých investičních společností předpovídají pro příštích pár měsíců až let na trzích vyšší kolísavost. "Jakmile se však ekonomiky očistí od dluhů, vznikne na trhu prostředí pro zdravý růst firem. Čím rychleji vlády přijmou odpovědnost za své dluhy a čím razantněji budou tyto problémy řešit, tím rychleji se můžeme dočkat dynamického růstu," soudí Michal Valentík, hlavní investiční stratég společnosti ČP Invest.

Zejména zkušení investoři mohou častější poklesy na trzích využít ke zvýšení podílu dynamické složky ve svém portfoliu. "Pro běžné klienty se v tomto prostředí jeví jako nejvhodnější přístup pravidelné investování a investice s ochranou kapitálu," soudí Hávová z ČSOB.

Ochrana pravidelného investování

Pravidelného investora by propady na trzích, k jakým došlo letos v létě, neměly vyděsit, pokud se drží stanovené investiční strategie. Ve zkratce takový investor posílá do zvolených podílových fondů každý měsíc předem stanovenou částku, ať se na trzích děje cokoli. Když je trh dole, nakoupí automaticky za nižší ceny více podílových listů než v době, kdy se finanční trhy šplhají na rekordní úrovně. Ve výsledku tak snadněji na růstu vydělá.

"Pravidelný investor vychází z každé krize posílen, protože během ní nakoupí za nízké ceny a jeho investice jsou po obratu trhu ziskové dříve než investice jednorázového investora. Pravidelné investování doporučujeme zejména na takto kolísavém trhu, jakého jsme svědky nyní," vysvětluje Martin Burda, generální ředitel Investiční společnosti České spořitelny (ISČS).

Strategie pravidelného investování je vhodná i pro začínající investory. S poměrně nízkou částkou si mohou snadno zkusit vydělávat i prodělávat, aniž by je to existenčně ohrozilo. "Troufám si tvrdit, že každý by měl mít nastavený program pravidelných investic do akciového fondu na menší částku. Jen tak se může z kolísavosti radovat a nepanikařit," míní Petr Šimčák, ředitel obchodu pro banky a instituce v Pioneer Investments.

Výhody pravidelných investic potvrzují i dlouhodobé výzkumy. Jednorázoví drobní investoři, kteří se snaží najít nejvýhodnější okamžik pro nákup a prodej, zpravidla končí ve ztrátách. Na rozdíl od profesionálů jsou ve vleku dění na trzích, takže kupují v době, kdy už jsou ceny vysoké, a naopak prodávají zbytečně nízko, protože se často bojí smířit se s určitou ztrátou. Místo toho doufají, že se trend zase obrátí v jejich prospěch.

Pokračování článku najdete na serveru Profit.cz