VIG: Investujte během krize zodpovědně
|

VIG: Investujte během krize zodpovědně

Analytici rakouské Erste Group potvrdili své doporučení kupovat akcie pojišťovací skupiny VIG. Cílovou cenu 40 eur, tedy zhruba 1 000 Kč, odvodili z nízkého P/E a konkurenčních výhod skupiny.

Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR

Z reportu Erste Group:

Bližší pohled na finanční výkazy konkurentů VIG odhalí velké rozdíly co se týče kvality rozvah. Podíl vlastního kapitálu a aktiv u VIG dosahuje 12,7 % a ukazatel solventnosti 210-220 %. To znamená, že oba ukazatele jsou jasně lepší než u konkurence v západní Evropě. Co se týče expozice vůči vládním dluhům zemí PIIGS, tak ta v případě VIG dosahuje pouze 0,4 % celkových finančních aktiv.

Srovnání pojišťoven

VIG se zajímá o koupi polské Warty, která má tržní podíl 7,7 % v životním pojištění a 8,9 % v neživotním. Akvizice Warty by VIG posunula na neoddiskutovatelnou 2. pozici na vysoce atraktivním polském trhu.

Mírně upravujeme naše odhady pro letošní rok i pro následující roky. Změny odrážejí zhoršený hospodářský výhled. Myslíme si, že VIG bude schopna dosáhnout čistého zisku 428,9 mil. EUR (místo původního odhadu 445,3 mil.).

VIG - změna odhadů hospodaření

Toto číslo však nezahrnuje úrok za hybridní kapitál. Protože VIG začala zveřejňovat zisk na akcii upravený o úroky hybridního kapitálu, změnili jsme svou definici zisku na akcii u VIG. Do budoucna budeme rovnou počítat s upravenou verzí zisku na akcii. Naše nové odhady zisku na akcii (tedy již upravené o úroky za hybridní kapitál) nyní dosahují 3,12 EUR, 3,33 EUR a 3,62 EUR (odhady pro roky 2011-2013). Novou cílovou cenu 40 EUR za akcii jsme odvodili ze spíše konzervativních předpokladů. Proto potvrzujeme doporučení akcie VIG kupovat.

Aktuální cenu akcií VIG sledujte zde

VIG se v současnosti obchoduje na jednociferných hodnotách ukazatele P/E a pod účetní hodnotou. Vzhledem k výborné rozvaze a silným dosavadním výsledkům během krize 2008-2009 jsme velmi optimističtí, že společnost bude dosahovat dobrých výsledků i v následujících letech.

VIG - investiční doporučení
Zdroj: Erste Group Bank