Burzovní kalendář 26. 9. - 30. 9. 2011
|

Burzovní kalendář 26. 9. - 30. 9. 2011

Americké burzy budou po nejhorším týdnu od října 2008 hledat pevnou půdu pod nohama, po týdnu ve znamení Fedu čeká investory záplava důležitých makročísel. Evropské trhy naznačily v pátek odpoledne ochotu růst po výrazných poklesech a pražská burza bude během čtyř obchodních seancí ve vleku dění na vyspělých trzích.

Wall Street

Americké akcie zažily nejhorší týden od října 2008. Trhy poslal dolů negativní výhled vývoje ekonomiky ze strany Fedu, nepomohly ani plány podpory ze strany centrální banky a prezidenta Obamy (S&P 500 -6,54 %).

Fed chce zmenšit hrozbu další recese odkupem dluhopisů s delší dobou splatnosti (6 až 30let) ve výši 400 miliard USD a současným prodejem stejného objemu dluhopisů s kratší dobou splatnosti (do 3 let).

Prezident Spojených států nedávno oznámil plán na podporu americké ekonomiky, v pondělí pak ve veřejném vyjevil záměr šetřit například na zdravotnických programech nebo na armádě, chce také více zdanit bohaté. Celkem chce ušetřit 3 biliony dolarů za 10 let, navíc chce podpořit ekonomiku 447 miliardami dolarů.

S&P 500: Zabijácká vlna může strhnout akcie o 40 %

Ameriku sužuje především nezaměstnanost. "pokud se chcete dostat z 9,1 % na předkrizových zhruba 5,5 %, musí vaše HDP růst alespoň tři roky v průměru o 4,5 %. A nic takového ve výhledech Fedu, prezidenta Obamy, nebo třeba Mezinárodního měnového fondu nevidím," komentoval opatření pesimisticky Martin Regalia, hlavní ekonom Americké obchodní komory. (zdroj: CNBC)

Finální hodnota vývoje HDP za 2. kvartál bude jedním z mnoha makrodat, které se investoři během týdne dozvědí. Burzovní indexy by ovšem mohly růst také z technických důvodů.

"Z hlediska technické analýzy se trh stal znovu výrazně přeprodaným a je pravděpodobný krátkodobý silný růst," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Art Cashin: Příští týden může přijít masivní růst akcií

V nejisté situaci investoři začali nakupovat dolar, ten tak posílil až na 1,34 dolaru za euro. Nedařilo se naopak zlatu, které za týden ztratilo přes 8 % a stojí okolo 1 650 dolarů za unci.

Pro vývoj burz na celém světě bude důležité také "řešení" evropské dluhové krize. Během víkendu na zasedání MMF a Světové banky například americký ministr financí Timothy Geithner uvedl, že by měly evropské vlády přikročit k ráznějším a rychlejším krokům a více spolupracovat s Evropskou centrální bankou (ECB). Bez ráznějších opatření by se mohly začít dominovým efektem šířit platební neschopnosti evropských zemí.

Z makrodat pak bude důležité sledovat především spotřebitelskou důvěru, data z trhu nemovitostí a páteční index důvěry univerzity v Michiganu. Zajímavá budou také vyjádření šéfů jednotlivých poboček Fedu.

Těchto šest firem sedí na hromadě hotovosti. Jejich akcie jsou BUY!

datum událost
26/9-30/9 Výsledková sezóna (Walgreens, Darden Restaurants)
26/9 Fed - index aktivity oblasti Chicaga (srpen)
27/9 Spotřebitelská důvěra (září)
27/9 Index cen domů S&P/Case-Shiller (červenec)
28/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (srpen)
29/9 HDP (2. čtvrtletí)
29/9 Osobní spotřeba (2. čtvrtletí)
30/9 Index důvěry Michiganské univerzity (září)

Doporučení od hvězdy: Richard Russell radí, jak přežít "nový normál"

Pražská burza

Pražská burza zažila v souladu s vyspělými evropskými trhy "sytě červený" týden a ztratila celkově 9,1 %. Český trh se tak dostal na více než 2,5letá minima.

Investorskou veřejnost v uplynulém týdnu doslova vyděsil návrh zákona, který již prošel prvním čtením, podle kterého by se zvýšila daň z výnosu z prodeje cenných papírů z 15 % na 19 % a prodloužila by se lhůta pro osvobození od daně na 5 let z původního půl roku. Pro pražskou burzu by schválení zákona bylo doslova ranou do vazu.

Nejvýraznější propad zaznamenala Erste Group (-20,8 %, 408,1 Kč), která kromě vývoje celého bankovního sektoru v Evropě negativně reagovala na schválení pravidel pro splácení hypotečních úvěrů v cizích měnách v Maďarsku. Dlužníci zde budou mít možnost jednorázově splatit své hypotéky při fixně daných kurzech, které se poměrně výrazně liší od těch tržních. Vzniklé náklady ponesou banky.

Akcie Erste Group Bank: Kompletní přehled investičních doporučení

Ztrácely také další cyklické tituly (CETV -20,3 %, NWR -16,7 %, Orco -16,7 %). Komerční bance pomohly během týdne odkupy akcií ve výši 207 milionů Kč.

Dobré zprávy chodily od společnosti Pegas Nonwovens. ta oznámila, že úspěšně dokončila vyjednávání se zahraničním zákazníkem na dodávkách svých produktů z plánovaného výrobního závodu v Egyptě. Akcie tak ztratily pouze něco přes 3 %.

Pro akcie ČEZu (-8,4 %) bylo důležité schválení alokace volných emisních povolenek pro období 2013 až 2020. V poslední době se objevovaly návrhy na snížení alokace volných povolenek či jejich zdanění. "Schválení původního návrhu, podle kterého dostane společnost v roce 2013 55 % povolenek zdarma s následným postupným poklesem, odstraňuje obavy z případných vyšších nákladů," napsal v týdenním komentáři trhů analytik J&T Banky Milan Lávička.

Nejlepší výkonnost ze spadových titulů vykázala Telefónica (+0,3 %), která jako jediná skončila mezitýdeně v zelených číslech. Žádné výraznější fundamentální zprávy se v průběhu týdne neobjevily, akcie těží ze svého defenzivního charakteru.

V novém týdnu bude zásadní vývoj na evropských trzích. Ve středu pak mají investoři na pražské burze volno díky státnímu svátku.

V roce 2012 přestanou existovat SPAD i KOBOS, tvrdí Petr Koblic

datum událost
26/9 Podnikatelská a spotřebitelská důvěra (září)
28/9 Státní svátek - na BCPP se neobchoduje

VIG: Investujte během krize zodpovědně

Evropa

Evropské akcie i přes zlepšení nálady v pátek odpoledne zažily silný výprodej (DJ Eurostoxx 50 -6,17 %). Horší nálada ve Spojených státech způsobená především Fedem, a samozřejmě dluhová krize v Evropě, která tlačí na celý trh v čele s bankami.

Kolik potřebují evropské banky?

Banky jsou pod tlakem již mnoho týdnů. Analytici navíc upozorňují na to, že v Evropě platí zákaz spekulací na pokles bankovních akcií, ty přesto mnohdy ztrácejí přes 5 % za den. Tlak "short-sellerů" se tak mnohdy přesouvá na americký bankovní sektor.

Důležité bude, jak přijmou investoři v Evropě výsledek schůzky představitelů států G20 a výročního setkání MMF a Světové banky. Některé mimoevropské země přislíbily vyšší pomoc předluženým státům eurozóny (BRICS).

Nepředstavitelné? Pět scénářů budoucnosti Evropy

Pokud by víkendové setkání nemělo jasný závěr, trhy by mohly dále tápat v nejistotě. O bankrotu Řecka pochybuje málokdo, čeká se tedy především na určení způsobu a časového rámce, i když nikdo z politiků podobný plán zřejmě nepřizná.

"Řecko zůstane v eurozóně a nezbankrotuje, protože by to bylo destruktivní pro unii i další země," uvedl řecký ministr financí Venizelos po setkání se svými protějšky z Německa, Francie, Itálie a Belgie na zasedání MMF. "Chceme splnit všechny své závazky."

Svůj jasný výsledek má naopak kauza podvodných obchodů jednoho z makléřů banky UBS. Generální ředitel největší švýcarské banky Oswald Grübel odstoupil z funkce. Banka chce navíc urychlit restrukturalizaci divize investičního bankovnictví, ve které ztráta vznikla.

Z makrokalendáře je potřeba upozornit na index IFO v Německu a na odhad vývoje inflace za celou eurozónu.

datum událost
26/9 Německo - index podnikatelské nálady IFO (září)
27/9 Německo - maloobchodní tržby (srpen)
29/9 Eurozóna - spotřebitelská a ekonomická důvěra (září)
30/9 Eurozóna - index spotřebitelských cen - odhad (září)
30/9 Eurozóna - nezaměstnanost (srpen)

IW speciál: Jak přežít recesi jako investor, zaměstnanec nebo podnikatel