Index DOW nad 20 tisíci bodů v roce 2020, nejdřív ale sešup dolů
|

Index DOW nad 20 tisíci bodů v roce 2020, nejdřív ale sešup dolů

Šokující zjištění! Na základě nové studie Asociace pro finanční plánování tlačí 91 % amerických finančních poradců své klienty v dnešním nejistém období do rizikových investic. Naproti tomu John Paulson, významný hedgeový manažer, zůstává i přes nepříliš úspěšný rok býkem ohledně amerických akcií. Nepropadejte gamblerství v podobě krátkodobých spekulací, vezměte si raději k srdci dlouhodobá doporučení respektovaných odborníků.

Dow Jones Spekulace Světové akcie Investování
Diverzifikace portfolia

Poradci dnes na rozkývaných trzích podstrkují klientům, pravděpodobně kvůli vidině větších poplatků, různé alternativy: komodity, managed futures, hedgeové fondy a podobně. Varující však je, že právě tyto druhy aktiv spustily krizi v roce 2008. Slavné osobnosti světa investic dosahují zisků zcela odlišným způsobem.

Nakupovat, nebo sbalit prachy a čekat pár let?

Zakladatel fondu Vanguard nedávno v rozhovoru pro Wall Street Journal uvedl, že pro příští dekádu očekává zhruba 7% roční výnosy, což znamená, že se vložená investice za 10 let téměř zdvojnásobí. Také investory odrazoval od rizikových alternativ, pro dostatečnou diverzifikaci portfolia prý postačí rozložit prostředky do tří až jedenácti indexových fondů.

Podobný vzkaz posílá investorům i Richard Sylla, profesor Newyorské univerzity a finanční historik, který zkoumal vývoj trhů od roku 1790. "Pokud se akciové trhy budou držet zažitých vzorců, lepší dny nás teprve čekají. Akcie sestoupí na dno do několika let, poté přijde oživení."

"Lidé by měli uvažovat v delším horizontu, tedy v řádu let nebo desetiletí," pokračuje Sylla. "Trhy mohou dále propadnout, stejně jako je reálná šance, že půjdou nahoru." Podle Sylly jsou dnes akcie z historického hlediska atraktivně ohodnoceny, a proto je čas hodit za hlavu obavy a začít vybírat akcie, abyste nepropásli okamžik, kdy se odpíchnou ode dna a přijde silná rally.

Podle jeho propočtů by se měl Dow Jones vyšplhat na 20 250 bodů do konce roku 2020, tedy zhodnotit o více než 80 %. Akciový index S&P 500 by mohl atakovat hranici 2 300 bodů, což signalizuje téměř 100 % růst.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Analytici tvrdí, že jsou trhy blízko dna. Jak je skutečně vzdálené a jak nákupy načasovat, na to už se názory různí.

Pokud věříme Richardu Syllovi, měli bychom mít na paměti mučivý rok a půl, kdy akcie naposledy padaly, než nastala nová rally. Dow Jones se vyšplhal na vrchol v říjnu 2007 (14 164 bodů) a než dosáhl dna nad 6 600 bodů v březnu 2009, ztratil přes 50 %. Těžko lze odhadnout okamžik k nákupu dlouhodobé investice, když jsou trhy tak kolísavé. Současná volatilita ovšem nesužuje trhy pro nic za nic - odráží všeobecnou nejistotu. Při zvažování investice by se proto investoři neměli upínat na matematické historické modely.

Matematika nedokáže vyjevit, co se zrodí v hlavách politiků, na což jsou dnes bohužel investoři ve velké míře odkázáni.

Rozhodně by neměly být východiskem "krátkodobé spekulace s potenciálem 91% zisků", na něž se snaží nalákat klienty investiční poradci, kteří si brousí zuby na příjmy z poplatků "aktivních investorů" hledajících vysoce rizikové alternativy.

Aktivita se nevyplatí

Lámete si hlavu nad tím, zda máte vzít hotovost a stáhnout se z trhu? Časování trhu je nesmírně těžká disciplína.

Ted Aronson z AJO Partners tvrdí, že pokud máte portfolio dobře diverzifikované, opouštět trh a přesouvat se do hotovosti výnosy nijak nevylepší. Za jakéhokoli "počasí" doporučuje "pevně držet", protože věří, že po každé bouřce zase vysvitne sluníčko. "Může se vám podařit jednou utéct včas, většinou se pak ale už nepovede se ve správný okamžik na trh vrátit."

Zlatá investiční pravidla: Jak se chovat na klesajících trzích?

Aronsonovo "vítězné" portfolio (jedno z osmi jeho "líných portfolií") v dlouhodobém horizontu překonává S&P 500.

Milionáři tráví obchodováním 6 minut denně

Portfoliomanažer Ric Edelman na základě průzkumu mezi pěti tisíci milionářů zjistil, že boháči řízení osobních financí obětují v průměru jen šest minut denně.

Neztrácejí čas sledováním ekonomických zpráv, studií firemních prospektů, návštěvou odborných seminářů nebo čtením předplacených magazínů o investování. Zabývají se svým byznysem, řízení portfolia je pro ně okrajová záležitost. Kdesi v pozadí si proto jejich "líná portfolia" žijí vlastním životem a generují dlouhodobé výnosy s minimální námahou.

Zdroj: Marketwatch.com