Trh se může totálně zhroutit během pár týdnů, varují odborníci
|

Trh se může totálně zhroutit během pár týdnů, varují odborníci

Bankéři upozorňují, že nám hrozí riziko ještě vážnější krize, než jakou v roce 2008 spustil pád Lehman Brothers. Usuzují tak z výstražných signálů z dluhopisového trhu.

Zlato Nikkei 225 Světové akcie CDS Dluhová krize
Royal Bank of Scotland - ilustrační foto

Náklady na pojištění dluhopisů několika největších evropských bank dosáhly historických maxim. Převyšují dokonce hodnoty, které jsme mohli zaznamenat během finanční krize po zhroucení Lehman Brothers před třemi lety. A to značí jediné: zhoršenou důvěru věřitelů z dluhopisových trhů vůči bankovnímu sektoru.

CDS (credit default swap – zajištění pro případ nesplácení závazků) na dluhopisy bank jako Royal Bank of Scotland, BNP Paribas, Deutsche Bank a Intesa Sanpaolo vyslaly varovné signály už koncem srpna. CDS na Royal Bank of Scotland byly obchodovány nad 340 body, což znamená, že roční náklady na pojištění proti defaultu dluhopisů o hodnotě 10 milionů liber dělají nyní přes 340 tisíc liber.

Trh bankovních derivátů (CDS) to říká jasně. Situace v Evropě je horší než v roce 2008

"Problémem je nedostatek likvidity - to je ten pravý důvod, proč se banky potýkají s takovými problémy. Bohužel se situaci nebezpečně podobá té z roku 2008," tvrdí jeden z londýnských bankéřů.

"Myslím si, že nás během září nebo října zasáhne tržní kolaps, který bude srovnatelný s nejhoršími krizemi, které jsme v historii zažili," říká odborník na dluhopisové trhy z jedné z největších evropských bank.

Akciové trhy jsou velice rozkolísané, pod tlakem je především finanční sektor. Čeká se na čtvrteční komentář ECB, Obamův plán na podporu zaměstnanosti, případně plán dalšího kvantitativního uvolňování z "Bernankeho tiskárny peněz".

Nervózní situace na trzích tak stále nahrává zlatu, které po téměř desetiprocentní srpnové korekci v úterý opět trhalo rekordy, když překonalo další hranici – 1 900 USD za unci. Zdá se, že tento bezpečný přístav bude investorům přinášet zisky dlouhodobě.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zdroj: Telegraph