Evropské banky stále pod tlakem. Hrozí riziko zamrznutí trhu
|

Evropské banky stále pod tlakem. Hrozí riziko zamrznutí trhu

Krize v roce 2008, která nastala po pádu banky Lehman Brothers, naplno odhalila tragický stav finančního sektoru v Evropě. Cena akcií podkapitalizovaných bank se značným množstvím špatných aktiv v rozvahách zamířila prudce "na jih". Píše se rok 2011 a problémy se vracejí zpět jako bumerang. Tentokrát je ovšem situace mnohem horší. S bankroty se potýkají samotné státy a řada zemí si kvůli vysokému zadlužení již nemůže dovolit záchranu svého finančního systému. Napětí na trzích roste.

Banky ECB Dluhová krize

Akcie bank v Evropě jsou v posledních několika týdnech pod silným prodejním tlakem. Euro Stoxx Banks Index se za poslední tři měsíce propadl o 36,5 %. Za poslední dva roky ztratil 54,2 % své hodnoty.

Euro Stoxx Banks Index

Investoři se obávají ztrát spojených s případnými bankroty jednotlivých států, které by řada podkapitalizovaných bank nemusela přežít.

K tomu se přidávají poslední statistiky o slabším hospodářském růstu, požadavek Finů na zástavu za nové půjčky Řecku, prohra strany Angely Merkelové v zemských volbách v Německu, nejisté přísliby zadlužených zemí zavádět úsporná opatření a protesty občanů proti utahování opasků.

Napětí na mezibankovním trhu roste. Evropské finanční instituce jsou čím dál méně ochotné si navzájem půjčovat. Situaci zachraňuje neomezená likvidita Evropské centrální banky (ECB). Náklady na pojištění proti nesplácení dluhů jsou v případě bank na rekordních úrovních. Ředitel Deutsche Bank Josef Ackermann dokonce varoval, že situace začíná připomínat konec roku 2008.

CDS bank v Evropě

Dále vyzval politiky k zásahu, který by odvrátil další finanční krizi. Investoři se údajně neobávají jen toho, zda bude vůle dostatečně silná k překonání krize, ale i toho, zda je ještě dost času a prostředků. Nedůvěra ve schopnosti Evropy vyřešit dluhovou krizi žene výnosy řeckých nebo italských dluhopisů opět vzhůru. Jedinou záchranou je opět ECB, která nakupuje dluhopisy problematických zemí, čímž snižuje tak tlak na růst výnosů.

Průměr 5letých CDS 115 bank v Evropě

Na grafu 5letých CDS, které představují náklady na pojištění proti bankrotu, je zřejmé, že se situace v posledních měsících dále zhoršuje. Aktuálně je průměr CDS 115 evropských bank ještě výše než v roce 2008. Investoři vidí hrozbu krachu některých bank stále reálněji.

Napětí na finančních trzích je pochopitelné. Řada evropských států se potýká s vysokým zadlužením a investoři se obávají státních bankrotů. Odrážejí to i 5leté CDS. Mezi státy s 12 nejvyššími hodnotami ve světě nalezneme 8 zemí z Evropy.

5leté CDS vybraných zemí

Aktuální situace v Evropě není příznivá. Hrozí státní bankroty a finanční krize. Banky jsou stále méně ochotné si půjčovat a pod vodu se region nepotopil jen díky krokům ECB. Pokud se bude situace dále zhoršovat, potom mohou být dopady ještě horší než v roce 2008.

Mnohé státy si totiž již kvůli svému vysokému zadlužení nemohou dovolit zachraňovat finanční sektor.

Evropa čelí další vážné hrozbě, která stojí bezesporu za pozornost investorů. V následujících týdnech bude nejdůležitější reakce ECB a politiků. Jedná o zásadní makroekonomický faktor, který bude i nadále ovlivňovat finanční trhy.