Ceny komodit zatím rostou. Ale ne všech
|

Ceny komodit zatím rostou. Ale ne všech

Po měsících hibernace se investoři ženou za ziskovými obchody. Na trh přitekly nové peníze. Především energetický sektor a vzácné kovy těžily z lepších ekonomických dat, zejména z USA. Hrozba konfliktu v Perském zálivu zvedla cenu ropy a odstartovala nákupy zlata a stříbra jako bezpečných přístavů.

Komodity Ropa Zlato Indexy
Komodity

Tento týden se pozornost bude soustředit na rebalancování dvou největších komoditních benchmarků, komoditního indexu Dow Jones UBS Commodity (DJ-UBS CI) a S&P GSCI. Odhady hovoří o zhruba 250 až 300 miliardách USD, které jsou investovány buď přímo, nebo jsou navázány na tyto dva indexy. V následujících týdnech proto může dojít k výrazným přesunům prostředků mezi podkladovými komoditami, které je potřeba sledovat.

Index DJ-UBS přidal v prvním týdnu roku 2012 zhruba 2 % především díky energiím a vzácným kovům. Zemědělským komoditám se nedařilo a cena pšenice po silné rally koncem minulého roku podlehla vybírání zisků na obou stranách Atlantiku.

Rebalancování indexů v roce 2012

Vždy v lednu mění indexy DJ-UBS i S&P GSCI aktuální váhy zastoupení jednotlivých komodit, které tak přizpůsobují původnímu rozložení a připravují je na další změny. Toto rebalancování zpravidla (ale ne výhradně) spočívá v prodeji komodit, které si minulý rok vedly nejlépe, a nákupu těch, kterým se nedařilo, aby se portfolio vyvážilo na původní úroveň.

Tento rok je tu ještě změna navíc: do indexu DJ-UBS byla poprvé přidána ropa Brent, zastoupení ropy WTI tak bylo o toto množství sníženo.

Vypořádací cena ze 6. ledna určí konečný počet kontraktů, které mají být koupeny a prodány. Bude se tak dít od pondělí 9. ledna do pátku 13. ledna. Každý den bude zrealizován zhruba 20% objem z požadovaného přizpůsobení, přičemž bude použita zavírací cena futures kontraktů toho dne.

Nejlepší komodity roku 2011 a výhled do roku 2012: Býčí trh na zlatě bude pokračovat

Obecně vzato, zemědělské komodity, dobytek a průmyslové kovy se budou nakupovat, vzácné kovy a energie prodávat. Výjimkou je zemní plyn a výše zmíněná ropa Brent. Je možné, že to bude mít pozitivní dopad na cenz cukru, niklu, bavlny, pšenice a zinku, protože odhadované objemy, které budou rebalancovány, tvoří u daných komodit značnou část dostupné likvidity.

Známky toho, že se investoři snaží toto rebalancování předehnat, jsme viděli na trhu již ve čtvrtek, kdy cukr klesl o 5,2 %, nejvíce od září. Fundamentální zprávy způsobily pokles ceny, který byl ještě umocněn spekulanty, kteří museli zavírat dlouhé pozice.

Protože index S&P GSCI bude snižovat svoji expozici v ropě WTI ve prospěch ropy Brent a plynového oleje, bude potřeba prodat odhadem ropu WTI za 15 miliard dolarů a nakoupit ropu Brent za 5 miliard dolarů. Ačkoli toto množství není ve srovnání s denními průměrnými objemy výrazné, spustilo v minulém týdnu silnější růst ropy Brent.

Spread se rozšířil ze 3 dolarů na 11 dolarů, což naznačuje, že obchodníci a manažeři fondů, kteří kopírují index DJ-UBS, jsou už v přípravě na rebalancování aktivní.

Výhled pro jednotlivé sektory na rok 2012: Komodity čelí protivětru

První kvartál bude s největší pravděpodobností ve znamení velké nejistoty, trh bude hledat odpovědi na mnoho nezodpovězených otázek z roku 2011, zejména na tu nejdůležitější - zda budeme v roce 2012 čelit globální recesi.

Předpokládáme, že dolar bude v prvních měsících roku 2012 nadále posilovat, takže růstový potenciál pro hlavní komodity se zdá být omezený.

Komodity v roce 2012 podle Morgan Stanley

Vzácné kovy - zlato a do jisté míry stříbro - budou nadále profitovat z pokračující averze k riziku. Podporujícími faktory bude prostředí s negativními výnosy, které nyní pozorujeme u více než poloviny zemí G-20, rostoucí fyzická poptávka ze strany centrálních bank a zájem investorů z rozvíjejících se trhů. Cena se po korekci z roku 2011 stabilizuje a nové investice vyženou cenu během prvního čtvrtletí na 1 800 dolarů za unci, později ještě výše.

Technicky se zlato po korekci nachází těsně nad úrovní 200denního klouzavého průměru 1 618 USD, což signalizuje další růstový potenciál. Pokud by týdenní cena zavřela pod 1 545, mohlo by dojít k hlubší korekci.

Základní kovy budou navzdory zhoršujícímu se výhledu na novou nabídku na začátku roku 2012 pod tlakem kvůli rostoucím obavám z recese na rozvinutých trzích a zpomalení rozvojových trhů. Dlouhodobé vyhlídky jsou však pozitivní, protože nízké ceny povedou k obnovené tvorbě zásob, zejména v zemích, jako je Čína.

Zemědělský sektor v roce 2011 klesal kvůli kombinaci normálního počasí a vyšší úrodě, protože farmáři v reakci na vyšší ceny v sezóně 2010/2011 zaseli rekordní množství. Celkové spekulativní dlouhé pozice, které drží hedgeové fondy, klesly na nejnižší úroveň za dva roky, takže spolu s možnými problémy, které může přinést počasí v Severní Americe, vidíme potenciál pro růst cen, zejména u komodit s omezenou poptávkou, jako jsou kukuřice a sojové boby.

Energetický sektor, s výjimkou amerického zemního plynu, který je v medvědím trhu kvůli obrovské nabídce břidlicového plynu, zůstane na počátku roku 2012 v pásmu. Dvě největší rizika pro cenu ropy jsou eskalace napětí v oblasti Perského zálivu (Írán a Irák) z pohledu růstu ceny a zhoršení evropské krize (pokles ceny).

Ropa Brent by měla najít minimum kolem ceny 95 dolarů a průměrně by se měla v prvním čtvrtletí pohybovat kolem 100 dolarů. Koncem roku očekáváme růst. Jen odvážlivci by v tuto chvíli šli proti riziku toho, že může krátkodobě cena ropy vystřelit nahoru. Čekejte však na zprávy o uvolnění napětí, které mohou odstartovat agresivní výprodej.

Technicky vytvářejí trendová čára a předchozí maxima rezistenci na 115 USD a zářijová a listopadová maxima na 116,4 USD. Podpora je na 111,50 a 110,00 USD.