Předpověděl technologický i realitní propad a nyní varuje: Americké dluhopisy jsou bublina jako hrom!
|

Předpověděl technologický i realitní propad a nyní varuje: Americké dluhopisy jsou bublina jako hrom!

Profesor na Yale a známý ekonom Robert Shiller se proslavil hned několikrát - předpověděl technologickou i nemovitostní bublinu, a jen tak mimochodem je spoluautorem jednoho z nejsledovanějších indexů cen domů. Na konferenci v Oslu tento týden prohlásil, že extrémní důvěra v americký dluh, která se projevuje dlouhodobě nízkými výnosy dluhopisů, je jasným znakem investiční bubliny. A když mluví Shiller, vyplatí se naslouchat. Investoři totiž věří zemi, která dluží něco okolo 15 bilionů dolarů.

Americká ekonomika Státní dluhopisy Americký dolar Investiční bubliny
Robert Shiller

"Růst cen amerických státních dluhopisů si zaslouží označení bublina," uvedl Shiller v Oslu. "Podle mě už jsme na rekordních minimech, pokud jde o dlouhodobé výnosy dluhopisů."

V posledních třiceti letech se důvěra investorů v americké dluhopisy neustále zvyšovala. Za uplynulý rok vzrostl index amerických dluhopisů se splatností 10 let a delší o 28 %, tedy nejvíce ze 144 indexů národních dluhopisových trhů, které sledují Bloomberg a Evropská federace finančních analytických společností.

Výnosy desetiletých amerických bondů v roce 2011 klesly o zhruba 140 bodů, a to především díky vyšší důvěře v dolar oproti krizí eurozóny sužovanému euru. Nejníže byl výnos 23. září, kdy spadl na 1,67 %.

5 investičních témat roku 2012. Proč nikdo nechápe dluhopisy?

Zdroj: Bloomberg