Burzovní kalendář 16. 1. - 20. 1. 2012
|

Burzovní kalendář 16. 1. - 20. 1. 2012

Býci se chlubí povzbudivými americkými makročísly, perspektivní výsledkovou sezónou a velice atraktivně oceněnými akciemi. Naopak medvědi poukazují na stále nevyřešenou evropskou dluhovou krizi a nízké objemy obchodů. Do karet jim hraje také páteční snížení ratingu některým zemím eurozóny. Ke komu se přikloní většina investorů, mohou v nadcházejícím týdnu rozhodnout výsledky bank. Pražská burza bude nejspíše opět kopírovat sentiment na západoevropských trzích.

Wall Street

Wall Street dokázala i přes páteční korekci, kterou spustila ratingová agentura S&P svým plošnějším snížením ratingu zemí v eurozóně, udržet další lednový týden v černých číslech.

Burziány na Wall Street čeká vzhledem k pondělnímu státnímu svátku jen čtyřdenní obchodní týden, ve kterém budou mít na hlavní indexy patřičný vliv výsledky firem. Výsledková sezóna je zatím mix dobrých a horších čísel. Výrobce hliníku Alcoa zveřejnil přesvědčivé výsledky, zklamáním byla čísla banky JPMorgan.

V novém týdnu budou oznamovat další finanční instituce. Bank of America, jejíž akcie od začátku roku přidaly 22 %, ale vedle ní i Citigroup a Goldman Sachs.

Nejen bankami je živ americký investor. Výsledky představí eBay, tři technologičtí giganti a General Electric

"V dalších týdnech uvidíme růst volatility a pnutí mezi výsledky firem a situací v Evropě," říká Christopher Sheldon, investiční stratég BNY Mellon Wealth Management. (zdroj: CNBC)

Akcie zkolabují, bojí se investoři. Je čas vsadit proti davu?

Velkou neznámou zatím zůstává, zda budou trhy v novém týdnu reagovat na páteční snížení ratingu evropských zemí a na informace, že se komplikují rozhovory o restrukturalizaci řeckého dluhu.

"Domnívám se, že je snížení ratingu již započítáno do aktuálních hodnot burzovních indexů," říká s mírným optimismem trader Jon Najarian. "O tom, že Francie ztratí svá 3 áčka, se mezi investory mluvilo již loni, jen nebylo jasné, o kolik a kdy k tomu dojde. Tato nejistota je za námi, což by nakonec mohlo trhům pomoci." (zdroj: CNBC)

Býka vidí v burzovních grafech také opční obchodník Josef Košťál. V platnosti zůstává střednědobý býčí trend, kde hladina podpory je na růstové trendové čáře.

16/1 Trhy uzavřeny – státní svátek

17-20/1 Výsledková sezóna (Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs, eBay, Intel, Google, IBM, Microsoft, Bank of America, American Express, General Electric)

19/1 Inflace – index spotřebitelských cen

20/1 Prodeje domů

Barry Ritholtz: 10 investičních předpovědí na rok 2012, na které se můžete s klidným srdcem vykašlat

Pražská burza

Index českých akcií PX měl v týdnu zaděláno na kladný výsledek, ale bohužel ho páteční zpráva o snížení ratingu Francie a dalších zemí eurozóny stáhla do záporných hodnot (-0,4 %). Vítězem se staly akcie uhelné NWR, které poskočily o skoro 3 %. Poraženým týdne byly akcie developerské společnosti ORCO (-5,3 %).

VIDEO: Průvodce dividendovými akciemi na pražské burze

Kdy nakupovat a prodávat akcie KB a Erste?

Fanoušky IPO v týdnu mohla zaujmout tisková konference výrobce zahradní techniky Mountfield, který sdělil své představy, jak by mohl vypadat jeho vstup na pražskou burzu.

Společnost plánuje v procesu IPO, který se však odehraje zřejmě až příští rok, umístit na burzu 15 až 40 % akcií. Výnos z emise hodlá použít na expanzi na nové trhy (například Rakousko, Německo), popřípadě na nákup některých svých dodavatelských firem.

IPO Mountfieldu: Špatně načasovaný Béda Trávníček

Výsledková sezóna má na pražské burze tradičně zpoždění a český makrokalendář je skoro prázdný. Investoři se tak budou v nadcházejícím týdnu soustředit na vývoj na okolních trzích.

16/1 Inflace – index výrobních cen

Evropa

Akcie na západoevropských trzích v minulém týdnu neuhájily kvůli pátečním špatným ratingovým zprávám kladný výsledek (DJ Eurostoxx 600 -0,5 %).

V rámci makrozpráv budou investoři v novém týdnu sledovat úterní index důvěry ZEW, kde se čeká lehké zlepšení. Zajímavé informace může přinést pravidelná měsíční zpráva Evropské centrální banky, která vychází ve čtvrtek.

Důležitější než ekonomické indikátory a zprávy od centrálních bankéřů bude páteční jednání evropských politických špiček, které bude určitě reagovat na snížení ratingu od S&P a na komplikace okolo řeckých dluhů. Vliv na pohyby evropských akciových indexů mohou mít také další aukce státních dluhopisů.

ESM, EFSF, EFSM a spol.: Průvodce dluhovou krizí v Evropě plnou zkratek

17/1 ZEW - index důvěry v Německu

17/1 Inflace – index spotřebitelských cen v eurozóně

19/1 ECB – lednový report

20/1 Setkání Merkelová, Sarkozy, Monti

Bob Doll: Rok 2012 v deseti větách