Týden na trzích podle burzovních grafů: Kam se ztratila obrovská volatilita?
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Kam se ztratila obrovská volatilita?

Minulý týden se na trzích nic nedělo, vývoj indexu S&P 500 nepřinesl žádné překvapení. Denní rozpětí byla úzká a volatilita kromě pátku také výrazně nezaujala. Na konci loňského roku si byli všichni jisti dramatickým růstem volatility, ale po volnějším obchodování na konci prosince se ani v lednu zatím nic neděje. Za zmínku stojí extrémně nízké objemy obchodů, když index mírně posiloval. Kde jsou všichni kupci?

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Z hlediska technické analýzy je index S&P 500 nakloněn dalšímu posílení. V nedávné době byly důležité dva dny pro potvrzení dalšího býčího vývoje – index uzavřel nad rezistencí v oblasti 1 260 a nad 200denním klouzavým průměrem. Minulý týden pak překonal maximální říjnovou cenu. Graf indexu je nyní ve střednědobém rostoucím trendu, ale kvůli růstu se příliš vzdálil od 200denního klouzavého průměru a začíná být překoupený.

Klesající trendová čára byla překonána, dominantní se stala naopak rostoucí trendová čára. Ta je zakreslená pod minimálními cenami z října a listopadu. Aktuálně je přibližně na hodnotě 1 240. Případné uzavření denní svíčky pod ní by probíhající rostoucí trend zpochybnilo.

S&P 500 - denní graf

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX se také pohyboval ve velice úzkém rozpětí, zůstává pod klesající trendovou čárou, což je pro akcie býčí signál. VIX neuzavřel nad 200denním klouzavým průměrem od konce listopadu a minulý týden při posilování indexu S&P 500 už níže nešel. Uvidíme, zda nalezl hladinu podpory v zóně 20, kde by nějaký čas mohl zůstat. V případě, že VIX uzavře nad hodnotou 24, mohlo by dojít ke změně dalšího vývoje.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Index S&P 500 minulý týden překonal říjnovou cenu 1 293 a byl na pětiměsíčním maximu. Dalším cílem je hladina 1 300.

Do hry vstoupil sezónní pattern "lednový efekt". Společně s mírně překoupenými podmínkami může podpořit krátkodobou korekci. Celkově ovšem zůstává v platnosti střednědobý býčí trend, kde hladina podpory je na růstové trendové čáře. Aktuálně je na hodnotě okolo 1 240.