Akcie: Do roku a půl začne masivní býčí trh
|

Akcie: Do roku a půl začne masivní býčí trh

Dekáda nulového cenového zhodnocení akcií, dvou splasklých bublin a kreditních krizí zanechala v investorech směs nepříjemných pocitů. Podobně špatné to bylo například na konci 70. let. Podobná nálada ovšem může vyústit v silný býčí trh na americkém akciovém trhu, tvrdí Tobias Levkovich, hlavní stratég pro americký akciový trh v Citi Investment Research.

Býčí trh Světové akcie
Tobias Levkovich

Podle Levkoviche začne býčí tažení na americkém trhu během 12 až 18 měsíců, a to ve chvíli, kdy začne společně působit šest na sobě zdánlivě nezávislých faktorů. Mezi ně patří mimo jiné oživení na nemovitostním trhu a energetická nezávislost.

"Investorská veřejnost je doslova znechucená tím, že za posledních deset let hned dvakrát akcie propadly o více než 50 %," vysvětluje stratég. "K tomu se připojil propad cen domů, rekordní marže firem, nezaměstnanost a dluhová krize v Evropě."

Citigroup nepředpokládá, že by akciové trhy v krátkodobém horizontu dokázaly reagovat na v úvodu zmíněné pozitivní vlivy. O to větší dopad by ovšem tyto faktory mohly mít během několika let.

Sám Levkovich je pro letošní rok mírným optimistou, jeho cílová cena pro index S&P 500 je 1 375 bodů, tedy o něco výše, než je průměr cílových cen od analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Konkrétní dlouhodobou cílovou cenu (celkem rozumně) nestanovil.

Kromě oživení na realitním trhu a posunu k energetické nezávislosti jmenoval Levkovich na sklonku roku 2011 jako podmínky pro masivní býčí trh také renesanci amerického průmyslu, fiskální reformu, další inovace na trhu s chytrými telefony a růst významu generace investorů na prahu čtyřicítky, kteří budou na trzích "soupeřit" o výnosy s generací baby-boomers.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

"Každých zhruba 15 let prochází americká ekonomika technologickou proměnou, která bývá tím správným motorem ekonomické prosperity," pokračuje Levkovich.

V posledních letech je touto technologickou inovací nástup chytrých telefonů. "Nakupování, internet, kancelářská práce i zábava se již několik let vejdou do dlaně, což podporuje investice do softwaru, infrastruktury, polovodičů, baterií a efektivnější výroby. A Spojené státy jsou naštěstí stále lídrem v oblasti IT."

Co se týká demografie, Levkovich je velkým optimistou ohledně generace lidí okolo 35 let, která nemá velké negativní zkušenosti s investováním. "Pokud nehráli na burze už na škole - a takové chraň ruka Páně -, nezažili žádný větší akciový výplach, takže půjdou v případě solidního stavu ekonomiky bez obav na akciový trh," uzavírá optimistický dlouhodobý výhled Tobias Levkovich.

Barclays doporučuje do roku 2012 tyto akcie

Zdroj: Citi Investment Research and Analysis