Íránské embargo se odsouvá. Ropa ztrácí
|

Íránské embargo se odsouvá. Ropa ztrácí

Investoři se v prvním nezkráceném obchodním týdnu roku 2012 soustředili především na průmyslové a vzácné kovy, které zaznamenaly slušné zisky. Americké ministerstvo zemědělství opět převezlo trh, když počítalo s vyšší než očekávanou produkcí, a nedávná rally na cenách energií vyprchala, když vyšlo najevo, že evropské embargo na íránskou ropu se odsouvá.

Komodity Ropa Zlato Kukuřice Platina Pšenice

Index DJ-UBS vykázal za uplynulý týden malou ztrátu, protože silné zisky na kovech byly zmírněny ztrátami v energiích a zemědělství. Rebalancování indexu, o kterém jsem psal minulý týden, se zatím na trzích projevovalo omezeně, protože všechny změny byly dopředu oznámeny.

Komodity - týdenní výkonnost

Ropa klesla kvůli posunu embarga

Ropa zůstává rozpolcena mezi obavami ze zpomalující poptávky a rizikem přerušení dodávek, které pramení z obav z uvalení embarga na íránskou ropu a ze stávky v Nigérii. Zprávy o tom, že Evropa odsouvá vynucení embarga, aby umožnila některým zemím zajistit alternativní dodávky, odstartovala největší týdenní pokles v uplynulém měsíci.

Evropa i USA nadále vyvíjejí tlak na Írán kvůli jeho jadernému programu. Případná reakce Íránu na zavedení embarga je tím, na co se trhy s ropou nyní soustředí. Případný výpadek íránské ropy ve chvíli, kdy k obnovení zásob dochází po uklidnění situace v Libyi pomalu a kdy je bezpečnost v Hormuzském průlivu ohrožena, měl za následek během uplynulého měsíce silné nákupy.

Další obavy z výpadku dodávek vyvolává hrozba stávek ze strany ropných odborů v Nigérii, která je největším africkým producentem. Jedná se o součást celonárodního protestu, který paralyzoval celou zemi a který je reakcí na oznámení vlády o zrušení dotací cen pohonných hmot. Ty se od té doby zdvojnásobily. Jen v loňském roce stály dotace vládu 8 miliard USD.

V této fázi, kdy cena ropy klesala a obchodníci se bojí náhlého prudkého růstu, byli na ropě prodejci minulý týden v menšině. Takže i když zůstávají v relativně dlouhých spekulativních pozicích ve futures, přesunuli se na opční trhy, kde nyní platí vyšší ceny za ochranu proti dalšímu poklesu cen. To může být signálem toho, že nevěří tomu, že bude současná rétorika přeměněna v činy, tedy že by Írán začal blokovat Hormuzský průliv. A tak hledají ochranu a zůstávají na ropě long.

Ropa Brent

Zlato roste, ale platina září

Zlato se konečně usadilo nad svým 200denním klouzavým průměrem, přičemž investoři jsou přesvědčeni o tom, že bude za 12 měsíců výše než nyní. Růstu pomohly i zprávy z Číny o dovozu rekordních 102,2 tuny v průběhu listopadu. Čína předehnala ve třetím čtvrtletí Indii, která má největší šperkařský trh, a prudký růst importu ukazuje, že Čínská centrální banka navyšuje rezervy. Důležitý je na čínském trhu také fakt, že zlato nesmí být bez povolení vyvezeno ven.

Zlato

Dá se čekat další konsolidace, zvláště když krize v Evropě trochu povolila. Investoři však získali zpět trochu důvěry, kterou ztratili v uplynulých měsících. Technicky nás krátkodobě čeká pravděpodobně obchodování v pásmu 1 605 až 1 680 USD.

Investiční rok 2012 podle respektovaných investičních bloggerů: Akcie a zlato nahoru, dluhopisy dolů, dolar nic moc

Platina má za sebou silný týden, příčinou čehož byla relativně nízká cena v porovnání se zlatem, obrovské krátké pozice a obavy ze schopnosti Jihoafrické republiky, která je největším světovým producentem, udržet produkci na stávajících úrovních.

Co konkrétně pomohlo platině překonat zlato za uplynulý týden o 5 %, je zřejmé při pohledu na složení spekulativních dlouhých a krátkých pozic na burze COMEX s futures. V posledních týdnech roku 2011 rostl počet krátkých pozic spolu s pozicemi dlouhými, takže čistá expozice se téměř neměnila. S tím, jak cena roste, nelze vyloučit vzhledem k jejich vyššímu počtu pokrývání short pozic.

PlatinaInflace na cenách potravin nadále klesá

Obavy z vyšších cen potravin, které na trhu panovaly v posledních letech, zdá se, dále ustupují. Index cen potravin, který sestavuje Organizace Spojených národů pro ceny potravin a zemědělství, klesl v prosinci na nejnižší hodnoty za poslední rok. K tomu výrazně přispěly obilniny, cukr a rostlinné oleje. To pomohlo snížit inflaci, zejména v rozvojových zemích, jako je Čína, kde mají ceny potravin poměrně velký podíl na kalkulaci spotřebních cen.

Index světových cen potravin (FAO OSN)

Americké ministerstvo zemědělství znovu převezlo trh!

Ceny kukuřice a pšenice poklesly nejvíce za poslední tři měsíce poté, co ministerstvo předpovědělo zvýšení zásob, přičemž trh očekával jejich pokles.

Obchodníci byli na dlouhé (a špatné) straně trhu, protože čekali, že bude mít sucho v Jižní Americe za následek pokles v očekávaných stavech zásob, což by podpořilo ceny. Kukuřice výrazně propadla po oznámení nezměněného stavu zásob 846 milionů bušlů proti očekávaným 758 milionům a po zprávách, že byla menší úroda argentinské kukuřice v důsledku sucha vyvážena většími zásobami v Chile a na Ukrajině.

Futures na pšenici klesaly na obou stranách Atlantiku. Světové zásoby dosahují 210 milionů tun, nejvíce od roku 2000, protože producenti od Austrálie po Rusko navýšili produkci.