Věříte komoditám? Do portfolia je snadno dostanete pomocí ETF
|

Věříte komoditám? Do portfolia je snadno dostanete pomocí ETF

ETF jsou burzovně obchodované fondy, které kopírují vývoj podkladového aktiva. Tím mohou být měny, komodity, akciový, komoditní či dluhopisový index, index odvětví či jiný specifický koš aktiv. ETF jsou v posledních několika letech mezi investory stále populárnější. Mají řadu výhod. Mezi hlavní patří nízké náklady, diverzifikace, transparentnost a likvidita. Následující řádky obsahují stručný přehled komoditních ETF.

Komodity Investiční portfolio Zlato Diverzifikace investic ETF
Komoditní ETF podle objemu aktiv

V první tabulce jsou komoditní ETF seřazeny podle velikosti aktiv ve správě.

Největším komoditním ETF je SPDR Gold Trust, který nakupuje fyzické zlato, které následně ukládá v trezorech. Velikost aktiv fondu dosahuje téměř 66 miliard dolarů.

Na druhém místě je iShares Silver Trust, který kopíruje cenu stříbra. Třetí místo obsadil ETF zaměřený opět na zlato.

Na čtvrtém místě je PowerShares DB Commodity Index Tracking Fund, který je složen ze 14 futures kontraktů nejobchodovanějších komodit na světě.

Následují fondy zaměřené na zemědělské plodiny, zlato, ropu WTI, komoditní index, zemní plyn v USA, stříbro (s pákovým efektem) a platinu.

Vybrané komoditní ETF a ETN

Druhá tabulka obsahuje několik ETF a ETN (Exchange Traded Notes) pro jednotlivé specifické komodity.

Komoditní ETF a ETN jsou pro drobné investory s menším obnosem finančních prostředků zajímavým finančním produktem, pomocí kterého se mohou podílet na růstu nebo poklesu cen řady komodit či komoditních indexů. Ve většině případů zde však není využit pákový efekt, což může řadu investorů odradit.

V případě některých produktů se však i u ETF můžeme setkat s pákou. Jejich četnost je však poměrně malá. ETF a ETN mohou být zajímavým obohacením investičního portfolia a mohou pomoci k jeho větší diverzifikaci.