Pozor, současné akciové rally něco chybí!
|

Pozor, současné akciové rally něco chybí!

Lednová rally zvyšuje naděje investorů, že by letos hlavní americký index S&P 500 mohl předvést něco lepšího než loni. Na konci roku totiž na monitorech traderů svítila velká červená nula. Letošnímu růstu o 4,6 % totiž chybí důležité koření každého burzovního receptu - objem obchodů.

Rally Býčí trh Světové akcie Objem obchodů
Americké akcie

Drobní investoři zůstávají opatrní a do velkých akciových nákupů se nehrnou. Dlouhodobá rizika na trhu totiž stále převažují - dluhová krize v Evropě, čínské zpomalení, americká nezaměstnanost (i když u ní se v posledních měsících pomalu blýská na lepší časy).

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letošní býčí závod pokračuje

Denní objem obchodů na newyorské burze totiž od 16. prosince ani jednou nepřekročil miliardu akcií, jen jednou za posledních šest obchodních dnů pak byl počet akcií vyšší než 50denní klouzavý průměr.

Nejvyšší objemy za poslední rok byly k vidění během loňského srpnového "výplachu", v posledních růstových letech pak průměr počtu zobchodovaných akcií vytrvale klesá.

Stejně jako loni?

"Nízký objem obchodů podkopává sílu trhu," varuje Ari Wald, akciový analytik z Brown Brothers Harriman. "Výprodeje v listopadu a prosinci probíhaly také za menší aktivity, což nás vedlo k optimismu pro úvod roku. Za současného objemu obchodů ovšem rally není dlouhodobě udržitelná."

Zisk zkraje roku dávají vzpomenout na loňský vývoj, kdy index S&P 500 ve stejné fázi ledna přidával 3,33 %. V průměru se ovšem tehdy denně zobchodovalo téměř 1,1 miliardy akcií.

"V příštích měsících dojde nepochybně ke korekci současného růstu," upozorňuje Wald. "Bude důležité sledovat, zda se během těchto prodejních dnů výrazně zvýší aktivita obchodníků. Pokud ne, dá se čekat další růst akciových trhů. Pokud budou prodeje masivnější než současné růsty, přikloníme se spíše k doporučení na SHORT."

Příklon k riziku

Dobrou zprávou pro akcie, ale i pro komodity a další riziková aktiva může být to, že v uplynulém týdnu američtí investoři vybrali od září nejvíce peněz z fondů peněžního trhu, tedy z aktiv, která jsou sice možná nejbezpečnější, ale také nejméně výnosná na trhu.

Ať se volatility akcií bojí počítače a denní tradeři. Dlouhodobí investoři by neměli dát na novinové titulky
Psychologové vědí leccos o tom, jak naše mysl ohýbá skutečnost a jak to ovlivňuje naše rozhodování. Stejná fakta podaná jinak vyvolávají rozličné emoce, a ty vedou často k rozdílným reakcím. Stačí příklad: Šance na uzdravení po operaci je 95 %. Riziko úmrtí i při podstoupení operace je 5 %. Ve kterém případě půjdete "pod kudlu" klidnější? V úvodu nového roku nabízejí finanční média podobný jev, a to v rámci tématu volatility.

Objem hotovosti, která je z pohledu akciových trhů takzvaně sidelines (mimo trh), klesl podle údajů Investment Company Institute o 12,6 miliardy dolarů na 2,69 bilionu. Drobní investoři vybrali 3,72 miliardy dolarů, velké instituce pak 8,87 miliardy.

Americká asociace individuálních investorů (AAII), která pravidelně monitoruje náladu na trhu, navíc i v uplynulém týdnu potvrdila převahu býků. Optimistů je stále 47,2 % (úbytek 1,9 procentního bodu), medvědů je 23,6 % (+6,4 procentního bodu). Nejvíce tedy ubylo neutrálně naladěných investorů.

Jaké akciové strategie zvolit pro rok 2012?

Zdroj: CNBC