Íránské řinčení zbraní podporuje cenu ropy, ale ohrožuje akcie
|

Íránské řinčení zbraní podporuje cenu ropy, ale ohrožuje akcie

Jakýkoli konflikt zvedá ceny černého zlata, což by mělo pomoci těžařům ropy po celém světě. Dodatečně by integrované ropné společnosti měly být schopny vyšší cenu ropy, kterou vytěží, přenést na koncové zákazníky. Těžaři ropy v regionech, které zasáhne íránské ropné embargo, z toho budou profitovat jako první, protože růst poptávky po jejich produktech zvedne cenu ropy, kterou jim platí rafinérie. Kterých zemí se ropný obchod s Íránem nejvíce týká?

Ropa Rafinérie Světové akcie Geopolitická rizika
Jak Írán obchoduje s ropou

Protože sankce byly postupně uplatňovány již v uplynulých letech, hodně společností, které působily v Íránu, už zemi opustilo, a proto bude dopad omezený. Rafinérie se však budou muset vypořádat s vyššími vstupními náklady, které sníží jejich už tak nízké marže.

Japonsko nedávno přitvrdilo svůj postoj vůči Íránu a oznámilo, že japonské rafinérie sníží objem nákupů íránské ropy na spotovém trhu. Japonské firmy jako JX Holdings, jejichž prodeje a zisky významně závisejí na rafinačním provozu, se budou potýkat s poklesem už tak nízkých marží, protože region pocítí nedostatek nabídky ropy. Takže většina rafinérií v regionu, ať už jsou integrované, nebo nejsou, bude čelit napnutějšímu ropnému trhu.

Pokud se situace na Středním východě vyostří, naskýtá se příležitost k dlouhé pozici v těžařích ropy a plynu, a naopak v krátké pozici v rafinaci, zejména v producentech a rafinériích v tomto regionu.