Zatlačte slzu, éra mladých trhů je pryč
|

Zatlačte slzu, éra mladých trhů je pryč

Největším loňským překvapením pro investory nebyla podle analytika Petera Taskera z Arcus Research slabost evropských trhů, ale propady na burzách v rychle se rozvíjejících ekonomikách. Brazílii, Rusku, Indii a Číně se dařilo hůře než nechvalně známým PIIGS - Portugalsku, Itálii, Irsku, Řecku a Španělsku. Jako celek se totiž skupina rychle rostoucích trhů BRIC propadla o 26 %, počítáno v dolarech. Vyvrhelové eurozóny spadli "jen" o 23 %.

Emerging Markets BRICS

Monetární a fiskální politika rozvíjejících se zemí vedla ke vzniku nemovitostních bublin a nedostatku pracovní síly. Loni ovšem vlády neváhaly zaplatit za snižování inflačních tlaků výprodejem akcií i slabším ekonomickým růstem.

Utahování ekonomiky se tak v rychle rostoucích zemích začíná naplno projevovat. Uvolnění, které nemůže být daleko, obvykle znamená konec tržních propadů a předzvěst nového boomu. Tentokrát to tak ovšem bohužel být nemusí.

Sláva rychle se rozvíjejících trhů pohasíná

Zaprvé, o nápravě škody po splasknutí bublin se mnohem lépe mluví, než se provádí. Čínský akciový trh je toho příkladem. Když v roce 2007 index Shanghai Composite dosáhl vrcholu na 6 000 bodech, jeho cena odpovídala sedminásobku účetní hodnoty zahrnutých firem. Byl výše než japonský Nikkei 225 v roce 1989 nebo Nasdaq v roce 2000.

Ani následná intenzivní pomoc Pekingu nedokázala s cenami akcií výrazně zahýbat, index naopak ztratil polovinu zisků.

Shanghai Stock Exchange Composite Index

Čínská akciová bublina je historií, deflace na nemovitostních trzích ve velkých městech ovšem teprve nabírá na síle. Tamnímu hospodářství může způsobit velké problémy.

BRIC: 5 velkých ekonomických témat příští dekády podle Goldman Sachs

Dalším důvodem k obezřetnosti jsou politická rizika, která snižují důvěru v mladé ekonomiky, a chybějící poptávka po aktivech, která je fenoménem právě rychle se rozvíjejícího světa. Ten zaplavují nová aktiva – motor budoucího růstu. Jenže domácí kapitál není schopný taková aktiva vstřebat.

Mladé trhy už vyspělý svět nelákají

Aktuální průzkumy stále častěji poukazují na to, že je vztah mezi rychle rostoucími ekonomikami a návratností tamních akciových trhů mírné negativní. Rychlý růst totiž akcionářům nic nepřináší, pokud stejně rychle polyká kapitál.

To se však netýká společností, které dokáží financovat nové příležitostí ze svého cash flow. Nejvíc by tedy nakonec mohly z mladých trhů těžit nadnárodní koncerny.

Po asijských krizích z konce 90. let byly akciové trhy rychle rostoucích ekonomik levné a tamní měny extrémně konkurenční. Jenže závratný růst z minulé dekády je zanechal přeceněné a jejich konkurenceschopnost podkopala inflace a zhodnocení tamní měny.

Rychle se rozvíjející trhy si tak budou nejspíš muset projít další krizí, aby byly pro investory znovu přitažlivé.

Největší geopolitická rizika roku 2012
Geopolitická rizika jsou často nepředvídatelná, a proto představují pro riskmanažery jednu z největších výzev. V příštím roce bude světovou ekonomiku ohrožovat hned několik problémů. Závažným hrozbám čelí vyspělý svět i rozvíjející se regiony. Analytici z Nomury považují následujících deset nebezpečí za nejzásadnější pro současný svět.

Zdroj: Financial Times