ECB vytvořila umělý život a s ním i neudržitelný růst akcií
|

ECB vytvořila umělý život a s ním i neudržitelný růst akcií

Před 18 měsíci oznámili američtí vědci světu, že vytvořili živou buňku, které je plně kontrolovaná umělou DNA. Nyní se zdá, že se s podobným úspěchem může pochlubit Evropská centrální banka poté, co odvrátila kolaps trhů masivní dávkou likvidity, píší ve svém posledním reportu analytici Citigroup. Celý růst akcií, který nyní vidíme, je umělý. Ale to neznamená, že musí hned přestat.

Světové akcie ECB Likvidita
ECB

ECB pomocí LTRO úspěšně zastavila spirálu averze vůči riziku, špatný vývoj všech typů investic a nucené výprodeje. Úrokové sazby jsou stále velice nízké, důvěra se po malých krůčcích obnovuje a s ní přicházejí nákupní příkazy. Růst cen investičních aktiv se následně projevuje v růstu důvěry mezi investory.

ESM, EFSF, EFSM a spol.: Průvodce dluhovou krizí v Evropě plnou zkratek

Tady však hezký příběh končí. Fundamentální obrázek ekonomiky zůstává špatný. Makrodata z eurozóny se i přes mírnou zimu nezlepšují, odhad růstu evropské ekonomiky nedávno analytici Citigroup snížili z -1,2 % na -1,5 %. Španělsko varovalo, že nesplní rozpočtová kritéria pro letošní rok, a výsledková sezóna je zatím horší než v minulosti.

Rizikem jsou také nevyzpytatelnost řeckých politiků při vyjednávání o restrukturalizaci státního dluhu, blížící se ruské a francouzské volby, italský premiér Monti se kvůli silným úsporným opatřením může stát terčem na domácí politické scéně a recese v periferních zemí eurozóny může být hlubší, než se všeobecně předpokládá. V současnosti si však investoři ani jedno ze zmíněných rizik bezprostředně nepřipouštějí a stále nakupují.

Ovce Dolly a ECB

Kdo si hraje na boha, ví, že to může špatně dopadnout. Umělý život nemůže nahradit ten skutečný, a jak všichni víme, život vytvořený v laboratoři zatím ještě nemá dlouhého trvání. Zeptejte se ovce Dolly, nedobrovolné průkopnice klonování.

Stejně jako prvním záchranným balíčkem pro Řecko si masivní likviditou Evropa jen kupuje čas, a proto se nenechte obalamutit současným růstem akcií. Čím více se kurzy posunou nahoru, tím více budou všechny zajímat kvalitních fundamenty, vzkazuje investorům analytický tým Citigroup.

10 důvodů, proč by akcie mohly dále posilovat

Zdroj: Citigroup