Burzovní kalendář 30. 1. - 3. 2. 2012
|

Burzovní kalendář 30. 1. - 3. 2. 2012

Během týdne došlo k posunu v jednání s řeckými věřiteli, právě probíhá další summit eurozóny. Případná dohoda o odpuštění dluhu a konkrétnější závěry summitu budou zajímat investory i v novém týdnu. Ve Spojených státech je na řadě další záplava makrodat a hospodářských výsledků, číslem týdne bude páteční nezaměstnanost. ČNB zřejmě ponechá sazby beze změny a pražská burza bude ve vleku událostí v eurozóně, hrozící cyklony v Austrálii mohou ohrozit zásoby uhlí, což by mohlo podpořit akcie NWR. O jedné české firmě bude ovšem slyšet určitě - na burzu v New Yorku vstupuje společnost AVG Technologies.

Wall Street

Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly čtvrtý růstový týden v řadě (0,07 %, respektive 1,07 % ), index Dow Jones skončil se ztrátou necelého půl procenta. Pozitivní nálada trvala především v první části týdne, v závěru však zájem o nákupy polevil kvůli rozporuplným informacím o výsledku vyjednávaní o řeckém dluhu a horšímu než očekávaném růstu americké ekonomiky.

"Střednědobé indikátory jsou stále pozitivní, i když ne tak výrazně jako minulý týden. Cenový graf indexu S&P 500 je v rostoucím trendu. Na svíčkách se vytvořila formace padající hvězda, která podporuje korekci," uvedl ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Trh si vybírá oddechový čas," poznamenal pro zpravodajskou stanici CNBC investiční stratég Quincy Krosby z makléřské firmy Prudential Financial. "Na trh nyní začnou více působit sezónní faktory. Únor je měsícem konsolidace, a proto ještě uvidíme nějaké vybírání zisků."

Fed se s tím mazat nebude a nechá nízké sazby do konce roku 2014

Americký makroekonomický kalendář je nabitý k prasknutí. Investory budou asi nejvíce zajímat páteční čísla o vývoji nezaměstnanosti, která by podle odhadů měla zůstat na 8,5 %. Americká ekonomika by měla vytvořit podle odhadů v lednu 150 tisíc pracovních míst.

Dříve v týdnu bude důležitá například úterní spotřebitelská důvěra nebo index nákupních manažerů v průmyslu.

V týdnu má v plánu také oznámit své výsledky více než pětina firem z indexu S&P 500. Celkově již odreportovalo 37 % firem, z nichž 59 % překonalo odhady analytiků, což je méně než při minulé výsledkové sezóně, kdy se nad odhady dostalo 70 % firem.

Americká výsledková sezóna v plném proudu: Jaké firmy představí svá čísla začátkem týdne?
I v příštím týdnu se s akcionáři o výsledky podělí řada významných firem z USA. Vybrali jsme pro vás jedenáct velkých amerických korporací, které budou reportovat do středy. Nebudou mezi nimi chybět Amazon, Exxon Mobil nebo Pfizer. Co od nich analytici podle Bloombergu za uplynulý kvartál očekávají?

Technologické akcie, kterým se v letošním roce zatím velice daří (Nasdaq +8 %), by mohla podpořit oficiální žádost Facebooku o vstup na burzu (IPO). Shodou okolností se v týdnu začne na technologickém trhu NASDAQ obchodovat česká antivirová společnost AVG.

Obchodování na burzách v New Yorku začíná také více ovlivňovat předvolební kampaň, ve které burziáni podporují republikánského kandidáta Romneyho, který se podle nich může nejlépe postavit proti Obamovi. Romney bude v týdnu "testovat" svoji popularitu v primárkách na Floridě.

"Akciím se může dařit spíše později v letošním roce, až z trhu zmizí nejistota a bude jasno, kdo může vyhrát prezidentské volby," říká akciový stratég Stuart Freeman z Wells Fargo.

Nejen americké akciové trhy mohou v týdnu navíc ovlivnit čísla z Číny, konkrétně index nákupních manažerů PMI, a samozřejmě výsledek summitu Evropské unie.

Americké akcie si mohou oddechnout - eurokoule už jim spadla z nohy

30/1-3/2 Výsledková sezóna (Pfizer, Exxon Mobil, Viacom, MasterCard, Qualcomm)

30/1 Osobní spotřeba

31/1 Spotřebitelská důvěra

1/2 Index ISM ve výrobě

2/2 Ben Bernanke hovoří před rozpočtovou komisí

3/2 Celková míra nezaměstnanosti

7 ostře sledovaných událostí a výhled akciových trhů

Evropa

Evropské akcie sice v závěru týdne odmazaly část zisků kvůli horším zprávám z USA, ale celkově si udržely znovu kladný výsledek (DJ Eurostoxx 50 +1,7 %). Celkově se evropské akcie pohybují na nejvyšších hodnotách za poslední půlrok.

Zda bude růst akcií pokračovat, může rozhodnout kombinace politických rozhodnutí (summit EU, výsledek vyjednávání o řeckém dluhu), důležitých makrodat a evropské výsledkové sezóny.

VIDEO: Eurozóna letos přežije

Podle agentury Bloomberg se v týdnu dá očekávat finální dohoda mezi soukromými věřiteli řeckého dluhu a řeckou vládou, což by mohlo z trhu odčerpat část nejistoty. Bohužel Atény nejsou jedinou bolestí Evropy. V tichosti totiž rostou výnosy dluhopisů Portugalska, takže evropská dluhová krize nejspíše nekončí.

Otázka za miliardy eur: Dokáže Řecko zkrachovat "v tichosti"?
Eurozóna doufá v to, že Řecko provede již téměř nevyhnutelným bankrotem v tichosti a jí se podaří obnovit důvěru investorů, kteří začínají pochybovat o tom, že jsou některé státy schopny dostát svým závazkům. Pro udělení další tranše mezinárodní pomoci Řecku je dohoda s věřiteli jednou z podmínek. V sobotu ovšem byla jednání přerušena bez zřejmého výsledku.

V rámci makročísel budou ostře sledované především informace od evropských spotřebitelů (pondělní spotřebitelská důvěra v EU), středeční index nákupních manažerů ve výrobě a páteční německé maloobchodní tržby.

30/1-3/2 Výsledková sezóna (AstraZeneca, Whirlpool, Philips Electronics)

30/1 Summit EU

30/1 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

31/1 Eurozóna - nezaměstnanost (prosinec)

31/1 Německo - inflace, maloobchodní tržby a nezaměstnanost (leden)

1/2 Eurozóna - index nákupních manažerů ve výrobě

1/2 Eurozóna - index spotřebitelských cen

3/2 Eurozóna - maloobchodní tržby a index nákupních manažerů ve službách

Itálie: Mafie se během krize stala nejpřístupnější bankou v zemi

Pražská burza

Indexu českých akcií PX se díky silně zastoupenému bankovnímu sektoru dařilo a za týden přidal 1 %. Banky se staly kurzovými vítězi týdne, když Erste přidala 13,7 % a KB 5,6 %.

V týdnu bylo informačně nejvíce rušno okolo uhelné společnosti NWR, která zveřejnila ceny, za které bude prodávat v prvním čtvrtletí 2012. Investoři vesměs čekali lepší čísla, což se odrazilo na týdenním vývoji akcií NWR (-4,4 %).

Předskokany české výsledkové sezóny se staly Unipetrol (+0,4 %) a pojišťovna VIG (+1,7 %). Obě společnosti předložily výsledky podle očekávání.

Slovní intervenci na podporu akcií mediální CME (+0,4 %) udělal její šéf Adrian Sarbu, který pro HN nastínil světlé zítřky a letošní růst provozního zisku o 60 %. Relativnímu nováčkovi pražské burzy Fortuně kurzově pomohla zpráva, že může provozovat online sázení v Polsku (+4,6 %).

ČEZem nic nezkazíš: Výhled akcií na rok 2012

V novém týdnu se od českých veřejně obchodovaných společností nečekají významné novinky. V rámci makrokalendáře stojí za zmínku zasedání ČNB, která by však se sazbami hýbat neměla. Směr indexu PX bude tak mít prostor více ovlivňovat vývoj na okolních trzích a zprávy o vyjednávání s věřiteli řeckého dluhu.

2/2 ČNB rozhoduje o úrokových sazbách

Erste, ČEZ, Telefónica a spol.: Výhled českých akcií pohledem technické analýzy