Art Cashin: Run na banky v Evropě může vyvolat to, co nastalo po krachu Lehman Brothers
|

Art Cashin: Run na banky v Evropě může vyvolat to, co nastalo po krachu Lehman Brothers

Evropské akciové trhy zahájily nový rok optimisticky, například německý index DAX posílil o tři procenta. Během ledna bude ovšem podle analytiků důležité sledovat hlavně aukce dluhopisů v zemích eurozóny a další kroky Evropské centrální banky. Známý trader Art Cashin z UBS vysvětluje, že je například poslední téměř 500miliardová půjčka komerčním bankám pouze zástěrkou, která má vyvolat dojem, že se v Evropě uklidňuje situace. Nic moc pozitivního totiž není ani na obzoru.

Eurozóna Dluhová krize Evropské banky
Arthur Cashin

Evropské banky totiž obratem uložily na jednodenních účtech v ECB přes 400 miliard eur. Žádné rozhýbání úvěrového trhu se (alespoň zatím) nekoná. Banky sázejí na jistotu a pomáhají v první řadě samy sobě.

Evropské banky mají strach a ukládají peníze u ECB

Nedůvěra na mezibankovním trhu neustupuje, mezi obyčejnými lidmi podle Cashina dokonce narůstá. "Bezpečnostní schránky zažijí dost možná krátké zlaté období," upozorňuje trader na fakt, že lidé ve strachu o solventnost bank mohou vybrat eura z účtů a nastrkat je nejen "do matrací", ale i do bezpečnostních schránek. Například v podobě zlata nebo švýcarských franků.

Další možností zajištění se proti krachu banky je rychlý nákup něčeho hmotného, například nemovitosti. Lepší opravdová střecha plná holubů koupená za současná eura, než plná hrst vrabců chycená do sítí za nově zavedené liry a drachmy.

"Událostí srovnatelnou s pádem Lehman Brothers v roce 2008 budou letos případné runy na banky," varuje Art Cashin. Může jít o jednu, ale i více bank. Při pohledu na přesun peněz z Itálie a z Řecka na zahraniční účty je jasné, že tento "krizový hrnec" bublá stále hlasitěji. Vybouchne během letošního roku?

Evropský run na banky: Že by "tichý" začátek?