Hledáte správný ETF? Seznamy rostou, vybere si každý investor
|

Hledáte správný ETF? Seznamy rostou, vybere si každý investor

Nabídka burzovně obchodovaných fondů se neustále rozrůstá. Začínající investory může odradit široká paleta fondů. V porovnání s klasickými podílovými fondy je však vyhledání potřebných informací mnohem snazší. Informační listy ETFek (factsheet) jsou přehledné a obsahují všechny potřebné informace.

ETF

Před deseti lety nabízely světové burzy přibližně dvě stovky burzovně obchodovaných fondů. V říjnu minulého roku se podle statistiky společnosti BlackRock jejich počet přiblížil třem tisícům. V současnosti pochází nejvíce burzovně obchodovaných fondů od správců z Evropy.

Růst počtu ETF

S rozšiřující se nabídkou fondů je komplikovanější i orientace v jednotlivých produktech. Jak tedy vybírat mezi řadou nabízených ETFek? Kde hledat všechny potřebné informace?

Kdo nechce kupovat zajíce v pytli, měl by si před oslovením makléře blíže prostudovat fondy, které mají šanci splnit očekávaný investiční cíl. Stejně jako správci klasických podílových fondů poskytují i správci ETF tzv. factsheety (souhrny základních informací o fondu). Tyto dokumenty naleznete na internetových stránkách jednotlivých správců.

Komu se nechce procházet databázemi produktů jednotlivých správců, může využít databázi portálu ETFs.cz. Existuje však i celá řada dalších zdrojů, velmi povedené jsou například stránky ETFinfo.com (seznam ETFek od různých správců obchodovaných v Evropě).

Pokud hledáte informace na stránkách burz, počítejte s tím, že nezjistíte vše. Nejvíce informací nabízejí již zmíněné factsheety.

Informační listy různých správců jsou velmi podobné. Obvykle se jedná o jeden až dva listy, které obsahují všechny potřebné informace.

Při procházení seznamů ETF zjistíte, že fondy sledující stejný index nabízí v mnoha případech hned několik společností. Kterému správci dáte přednost, záleží jen na vás. Nezapomínejte však, že se výše poplatku za správu může u jednotlivých správců mírně lišit.

Seznam ETF na serveru ETFs.cz