Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky?
|

Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky?

Akcie finančních institucí jsou dnes považovány za jedny z nejvíce rizikových. Mnozí významní portfoliomanažeři se však domnívají, že největší rizika finančního sektoru jsou již v ceně bankovních akcií zahrnuta a že ceny akcií poklesly natolik, aby se v roce 2012 mohly začít výrazněji zotavovat. Banky, které propadly nejvíce, by proto mohly svou výkonností příjemně překvapit a významně předčít ostatní sektory.

Banky Světové akcie Finanční sektor

Na základě finančních ukazatelů se jako nejrizikovější jeví akcie Bank of America a Citigroup. JPMorgan spolu s Wells Fargo jsou naproti tomu relativně defenzivnějšími investicemi (mají nižší beta faktor a vyšší dividendový výnos). Poměry P/E a očekávaný růst zisku na akcii jsou u BoA, Citigroup a JPMorgan na velmi podobných hodnotách. Býčí trend bychom však v letošním roce mohli pozorovat u všech mega-cap finančních akcií, tedy také u Goldman Sachs a Morgan Stanley.

Thomas Lee: Akcie si dají pauzu, ale finanční sektor stále poroste
Hlavní investiční stratég JPMorgan neztrácí býčí náladu, pokud jde o americké akcie, ačkoli se index S&P 500 blíží cílové ceně, kterou Lee pro letošek určil (1 350 bodů). Růst akcií může pokračovat hned z několika důvodů, ale trhy budou potřebovat pauzu - za čtyři měsíce totiž hlavní americký index posílil o 20 %.

Bank of America

Bank of America je druhou největší americkou bankou a finančním holdingem s aktivy v hodnotě více než 2,2 bilionu USD. Před dvěma lety, když se její akcie obchodovaly za 15,50 USD, nakoupil její akcie John Paulson a predikoval do konce roku 2011 růst na 30 USD. Akcie se ovšem vydaly opačným směrem a 19. prosince spadly na dvouletá minima kolem 5 USD za akcii. Nepomohli jim ani akcionáři formátu Paulsona nebo Buffetta.

Loňský rok uzavřela BoA s 58% ztrátou. Banka má velkou expozici v dluhové krizi eurozóny, pokračují i její právní spory kolem hypoték.

Společnost předčila očekávání, když 19. ledna oznámila výsledky za čtvrtý kvartál. Zisk dosáhl 15 centů na akcii. BoA se jeví o něco zdravější než v roce 2010. Agentura S&P doporučuje akcie "držet" a její dvanáctiměsíční cílová cena je 8 USD. Thomson Reuters dávají BoA známku 3 (ze stupnice 1 až 10).

Bank of America

Koncem třetího kvartálu drželo pozice v akciích Bank of America pětasedmdesát hedgeových fondů v celkové výši 2,3 miliardy USD. Z velkých jmen vsadili na tuto banku například John Paulson nebo Bruce Berkowitz. Nové pozice v akciích BoA iniciovali v uplynulém čtvrtletí mimo jiných také Ray Dalio, Mohnish Pabrai, Curtis Macnguyen nebo Jon Bauer. Naopak na straně prodejců stáli David Tepper, Bill Miller a Eric Mindich.

Citigroup

Citigroup je vedle BoA hlavním favoritem. Očekává se, že její zisk poroste v budoucích pěti letech 9% ročním tempem. Akcie banky ztratily v posledním roce 45 % své hodnoty. S&P dala bance honocení "držet" s dvanáctiměsíčním cílem 35 USD. Od Thomson Reuters obdržela známku 4.

Citigroup

Citigroup bychom našli v portfoliích 87 hedgeových fondů s celkovou výší investic 5,8 miliardy USD. Největší pozici z hedgeových fondů, které byly v daném období sledovány, držel Pershing Square Billa Ackmana s 26 miliony akcií koncem září. John Paulson a Bruce Berkowitz mají každý nakoupeno kolem 25 milionů akcií Citigroup.

JPMorgan Chase

JPMorgan je finanční holding zabývající se komerčním a investičním bankovnictvím (dceřiné společnosti se specializují i na další finanční oblasti). V roce 2011 akcie ztratily zhruba 20 %. S&P doporučuje akcie držet a očekává, že dosáhnou do 12 měsíců 36 USD. Thomson Reuters hodnotí akcie JPMorgan pozitivně - známkou 10.

JPMorgan Chase

Do JPMorgan investovalo koncem minulého čtvrtletí 78 hedgeových fondů. Celková výše investic těchto fondů je 4,2 miliardy USD. Během třetího čtvrtletí navyšovali pozice nejvíce portfoliomanažeři Jim Simons, David E. Shaw, Cliff Asness a Israel Englander.

Zdroj: Seeking Alpha