Akcie: Jak je to vlastně s tím lednovým efektem?
|

Akcie: Jak je to vlastně s tím lednovým efektem?

Někteří investoři věří na mystickou moc toho kterého měsíce. Leden je v tomto ohledu jedním z nejskloňovanějších měsíců - velcí investoři po daňové optimalizaci v závěru roku přece v lednu musejí doplňovat akciové pozice, čímž zvyšují poptávku, a tedy i cenu akcií. Populární pořekadlo dokonce zní, že jaký na burzách leden, takový je celý rok. No dobře, proč ne. Ale jak ukazují statistiky, dá se něco podobného říci o každém měsíci v roce!

Burzovní almanach Světové akcie
Růst - ilustrační graf

Například v roce 2008 klesly americké akcie v lednu o 6,12 %, aby završily rok propadem o celých 38,5 %. Ovšem rychlý pohled na ostatní měsíce tohoto konkrétního roku by "indikoval" stejné "pravidlo".

V případě ledna je možná podstatnější mnoha lety podporovaná víra v jeho význam - ta totiž na trhu může působit stejně silně jako samotné "sezónní vlivy".

A jak jsou na tom další měsíce?

  • Když akcie klesnou v únoru, akcie v průměru za rok přidají 2 %. Když akcie v únoru naopak stoupnou, S&P 500 přidá za rok 12,53 %.

  • Když akcie klesnou v březnu, za rok se dokáží dostat do 3,5% plusu. Pozitivní březnový vývoj indikuje celoroční růst o 11,46 %.

  • Když akcie v dubnu ztratí, S&P 500 za rok také odepíše, konkrétně o 0,23 %. Dubnový růst naopak indikuje celoroční kladný výsledek 12,87 %.

  • Květnový pokles indikuje celoroční růst akcií o 4,39 %, pozitivní květnové obchodování zvýší očekávaný výnos z akcií za celý rok na 11,61 %.

Mohli bychom pokračovat, ale zkrátka tomu věřte: Růst v kterémkoli měsíci podle statistiky indikuje celoroční posílení indexu S&P 500! A to znamená, že pořekadla typu "jaký leden, takový rok" postrádají hlubší smysl pro investiční rozhodování.

Burzovní almanach: Medvědí rally nekončí, akcie čeká v roce 2012 růst

Zdroj: BTIG