ČEZ jde vstříc kvalifikovaným investorům. Nabídne jim fond obnovitelných zdrojů
|

ČEZ jde vstříc kvalifikovaným investorům. Nabídne jim fond obnovitelných zdrojů

Energetická společnost ČEZ v průběhu roku 2012 nejspíše vyčlení aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie do nového samostatného subjektu a minoritní podíl v něm nabídne investorům. Pro agenturu Bloomberg to uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Hlavním smyslem je soustředit obnovitelná aktiva do jednoho subjektu, ČEZ touto cestou také chce získat zdroje na svou expanzi na trzích v Polsku, Německu a Rumunsku.

ČEZ Elektřina Energetika Akcie ČR Větrná energie
Větrná turbína

Konečné rozhodnutí ohledně prodeje "zelených" aktiv do nové firmy a způsobu jejich nabídky, tedy cestou institucionálních investorů z řad pojišťoven či penzijních fondů, nebo cestou emise na burze, má dle mluvčího ČEZ padnout nejspíše v průběhu prvního čtvrtletí 2012. Nad hodnotou aktiv zatím odmítl spekulovat.

ČEZ chce v oblasti obnovitelných zdrojů energie expandovat v zahraničí. Naposledy hovořil o větrných farmách v Polsku. Větrné projekty ČEZ zvažuje vedle Polska v Německu. V Rumunsku ČEZ buduje větrnou farmu o kapacitě 600 MW. Podle listopadových slov šéfa ČEZu Daniela Beneše chce firma v Polsku do roku 2015 vybudovat větrné farmy o kapacitě 2 tisíce MW.

Do nového samostatného subjektu chce ČEZ vyčlenit solární elektrárny, malé vodní elektrárny, větrné a další obnovitelné zdroje, jež vlastní v Česku. "Půjde o aktiva ČEZ Obnovitelné zdroje a další vybraná aktiva skupiny," uvedl mluvčí ČEZ pro oblast obnovitelných zdrojů Martin Schreier. ČEZ v tuto chvíli zvažuje zejména dvě možné podoby tohoto nového subjektu: samostatnou akciovou společnost, nebo fond kvalifikovaných investorů.

Petr Novák, analytik ze společnosti PPF Generali Asset Management, uvedl, že by pro ČEZ mělo být výhodnější oslovit přímé investory, protože vstup na burzu s akciemi nového subjektu je spojen s vyššími náklady.

Připraven je ČEZ OZ uzavřený investiční fond. Fondy podléhají dohledu ČNB. "Vychází to z naší strategie získat založený fond s licencí a ten do získání samosprávnosti nechat obhospodařovat investiční společností," potvrdil Schreier. Záměr již schválila dozorčí rada ČEZ, teprve se však bude jednat o převodu jednotlivých aktiv.

Fondy kvalifikovaných investorů umožnila nová právní úprava v ČR zakládat poprvé před pěti lety. Jejich první vlnou byly nemovitostní fondy, určené právě pro institucionální investory typu penzijních fondů, pojišťoven.

Aktuální vývoj akcií ČEZ sledujte zde

Druhou možností je klasická akciová společnost. Takto postupují evropské energetiky, dosud například EDF, Enel, Iberdrola či EDP. Nabízelo by se uvedení akcií této nové společnosti na burzu. Další podrobnosti ČEZ v této fázi zveřejnit nechce.

Stávající portfolio ČEZ Obnovitelné zdroje portfolio sestává z průtočných vodních elektráren, v převážné většině s instalovaným výkonem do 10 MW. Elektrárny lze najít například na Labi, Divoké Orlici, Berounce, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce. Nově byly na konci roku 2009 zařazeny mezi provozované zdroje také větrné a fotovoltaické elektrárny. Ve svých záměrech počítá stávající ČEZ Obnovitelné zdroje zejména s využitím slunce, větru, biomasy a bioplynu.

Co si o záměrech ČEZu myslí Marek Hatlapatka, analytik ze společnosti Cyrrus?

Společnost ČEZ podle dnešních LN plánuje vyčlenit své aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE) do fondu kvalifikovaných investorů. Ve hře je dle LN stále ještě i vytvoření samostatné akciové společnosti, fondové řešení je údajně nicméně nyní upřednostňovaným řešením. O tom, že chce ČEZ soustředit své OZE aktivity "pod jednou střechu", se na trhu všeobecně ví, fondové řešení nicméně není v sektoru typické, některé jiné utility v Evropě šly v minulých letech cestou IPO svých "zelených" divizí.

Řešení skrze fond kvalifikovaných investorů je v určitých směrech elegantní (z hlediska zdanění či regulace fondu) a předpokládáme, že zájem ze strany kvalifikovaných investorů by byl velmi slušný, i přes nesporná rizika spočívající především v nejistém regulatorním prostředí (dotační politika).

Z hlediska valuace akcií ČEZ hodnotíme pozitivně snahu zpřehlednit a vyčlenit OZE aktivity, také fondové řešení se nám poměrně zamlouvá, dopad na férovou cenu ČEZ však je bez znalosti dalších detailů (ocenění aktiv, které půjdou do fondu, použití získaných prostředků) neutrální. Je pravděpodobné, že ČEZ použije uvolněné prostředky na investice do stejného segmentu trhu – tedy do OZE, pouze v zahraničí (polské větrné elektrárny atd.), profil návratnosti/rizikovosti těchto investic tak může být velmi podobný jako u stávajících OZE.

Pokračování článku najdete na serveru Patria.cz