Týden na trzích podle burzovních grafů: Sezónnost hraje první housle
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Sezónnost hraje první housle

Index S&P 500 při úterní novoroční rally využil sezónního patternu, potvrdil platnost prolomení klesající trendové čáry a uzavřel nad 200denním klouzavým průměrem na hodnotě 1 277. Následující dva dny po počátečních ztrátách index uzavřel v mírném plusu a v pátek v mírné ztrátě. Zdá se, že je téměř povinností, aby index otestoval maximální cenu ze října 2011, která je 1 293.

Na konci příštího týdne a pak třetí týden v lednu do hry vstoupí další sezónní pattern. Nakonec se může ukázat, že bylo úterní překonání rezistence falešné. Samozřejmě je možné úplně všechno, ale technickou analýzu také podporují pozitivní ekonomické ukazatele. V pondělí začne vyhlašování hospodářských výsledků, tradičně začíná hliníkárenská společnost Alcoa. Aby situace nebyla tak jednoznačná, společnost předběžně ohlásila snížení výrobní kapacity a její akcie v pátek klesaly.

Pozitivní výhled na další vývoj indexu S&P 500 se změní, jestliže na denním grafu uzavře pod hladinou 1 260. To by pro investory bylo velkým zklamáním a ukázalo by se, že prolomení bylo falešné. Nejbližší hladiny odporu jsou na hladině 1 293 a potom na kulatém čísle 1 300.

S&P 500 - denní graf

S&P500 06012012

Index volatility VIX stále zůstává pod klesající trendovou čárou, což je pro akcie býčí signál. Také se mezi VIX a S&P 500 objevila býčí divergence. To je stav, kdy akciový index jde dolů a index volatily příliš neposiluje, nebo dokonce klesá. Ve čtvrtek se po otevření trhů index S&P 500 propadl o 12 bodů, ale VIX zůstal téměř beze změny a rostl jen o 87 setin bodu. Později, když akcie obrátily směr, klesl o 1,8 bodu. Změna situace může nastat, až VIX uzavře nad hodnotou 24 a prolomí klesající trendovou čáru.

Index volatility VIX

VIX01

Závěr: Index S&P 500 minulý týden prolomil klesající trendovou čáru. Pravděpodobně znovu otestuje maximální hodnotu z konce října (1 293). Dalším cílem je potom hladina 1 300. Pozitivní výhled na další vývoj se změní, jestliže index na denním grafu uzavře pod hladinou 1 260. To by bylo pro investory velkým zklamáním a ukázalo by se, že prolomení bylo falešné.

Příští týden následuje další sezónní pattern (vztah), který nejlépe funguje na QQQQ (indexový fond na technologický index NASDAQ). Z empirických výsledků jsou pro vstupy do krátkých pozic nejvhodnější osmý a jedenáctý obchodní den v novém roce s tím, že k uzavření pozice dojde nejpozději osmnáctý obchodní den.