Americké i české akcie zažijí dobrý rok - aktuálně nabízejí růstový potenciál 14 %
|

Americké i české akcie zažijí dobrý rok - aktuálně nabízejí růstový potenciál 14 %

Rok 2011 byl pro investory bezpochyby nejobtížnějším od krizového roku 2008. Akciový býčí trh, který začal v březnu 2009, po dvou a půl letech tvrdě narazil na zeď jménem "dlouhodobě nezodpovědná fiskální politika (nejen) v zemích eurozóny". Investoři jsou oprávněně nervózní z dalšího vývoje v Evropě, a přestože zbytku světa se zdaleka nedaří špatně, rizikové přirážky na akciovém trhu dosahují mnohem vyšších úrovní, než tomu bylo v obdobných obdobích nejistoty v minulosti.

Světové akcie Akcie ČR

Investoři prožívají schizofrenní situaci. Na jedné straně vědí, že valuace akcií je ve srovnání s očekávanými zisky velmi nízká, na straně druhé lze nejistoty nadcházejícího roku přirovnat ke slepeckým brýlím. A není divu, že s takovými černými skly na očích je každý krok mimo bezpečí domova (tj. držení hotovosti, amerických či německých státních dluhopisů atd.) riskantnější než jindy. Ale zároveň tak lákavý – vždyť pokud nedojde k realizaci pochmurných scénářů dalšího vývoje v eurozóně, je potenciál růstu trhu skrze nižší rizikové přirážky mimořádně vysoký.

Dluhová krize v Evropě, která nepochybně s rokem 2011 ani zdaleka nekončí, působí jako kouřová clona zakrývající výše zmíněný růstový potenciál trhů. Pokud se podíváme na valuaci akcií v roce 2011, potom pokles nebyl v žádném případě důsledkem zhoršených očekávání firemních zisků, právě naopak.

Zatímco na začátku 2011 stratégové bank očekávali, že firmy z amerického indexu S&P 500 vytvoří zisk na akcii 92 USD, na konci roku už to bylo 97 USD (historický rekord), v roce 2012 se přitom čeká další růst na 102 USD. Index S&P 500 se tak na konci roku 2011 obchodoval na úrovni 12,3násobku očekávaného zisku v roce 2012 (vs. historický průměr 14,5x) tj. s 15% diskontem.

 Vývoj vybraných akciových indexů ve druhé polovině roku 2011

Je jasné, že uvedený diskont do určité míry odráží nejistoty, kterým trh čelí, je však podle nás zároveň šancí na velmi slušný růst akciových trhů v případě, že ve druhé části roku klesne nejistota ohledně situace v Evropě či globálního ekonomického růstu.

Jinými slovy, akcie mohou v letošním roce růst jednak díky očekávanému růstu zisků na akcii (EPS), a jako bonus navíc i díky případnému snížení rizikových prémií (tj. díky snížení diskontu ocenění vůči historickým průměrům). Naše analýza ukazuje, že americký index S&P 500 má letos 14% růstový potenciál, obdobného růstu by mohl dosáhnout i index PX.

Celý akciový výhled Cyrrusu na rok 2012 je ke stažení zde.