Nejdůležitější výsledková sezóna za několik čtvrtletí je tady
|

Nejdůležitější výsledková sezóna za několik čtvrtletí je tady

Tato výsledková sezóna bude nejdůležitější za několik posledních čtvrtletí. Mnoho odborníků čeká, že se ekonomická situace v roce 2012 výrazně zhorší. Titulky v médiích jsou extrémně negativní, čímž srážejí důvěru spotřebitelů i podnikatelů na minima. Zajímavé je, že poslední ekonomická data předčila očekávání a ukazují, že americké ekonomice se daří nejlépe. Je navíc odolnější, než se před pár měsíci myslelo. Dokonce i v Evropě, která je pravděpodobně v mírné recesi, došlo k "otočce". Ukazatel PMI našel dno a alespoň prozatím indikuje, že se eurozóna neřítí z útesu.

Světové akcie JPMorgan Výsledková sezóna Chevron

Zároveň se u firem z indexu S&P 500 zvyšují zisky a marže (viz graf níže). Také prodeje předčily maximum z doby před finanční krizí.

S&P 500 - zisky a marže firem

V prostředí nízké důvěry, negativních titulků, mírné recese v Evropě a neschopnosti politické akce spolu s varováním nižšího zisku, které přišlo od několika amerických maloobchodníků, bude tato výsledková sezóna velmi zajímavá. Společnosti totiž budou prezentovat odhady a výhledy pro rok 2012. To poskytne skutečný obraz toho, jak firmy vnímají situaci. Pozorně bude trh sledovat především finanční společnosti, protože jejich odhady půjček a ztrát na úvěrech jsou dobrým barometrem stavu ekonomiky.

Mezitím analytici na Wall Street přispěchali v posledním čtvrtletí se snižováním odhadů, což jsme neviděli od roku 2008, kdy jim tehdy konečně došlo, že něco není v pořádku. V prvním lednovém týdnu ale naopak odhady navyšovali. Mohla nejnovější ekonomická data z USA na poslední chvíli před výsledkovou sezónou ovlivnit rozhodnutí analytiků? Bez ohledu na to zůstává otázkou, zda tentokrát budou mít analytici pravdu.

S&P 500 - odhady vs. skutečné zisky

Alcoa a JP Morgan Chase zveřejní výsledky tento týden

První týden výsledkové sezony je vždy klidný, jen s několika výsledky (oznamuje 8 společností z indexu S&P500 a STOXX 600).

Pondělí

Trh čeká, že Alcoa oznámí EPS -0,01 USD, což znamená proti minulému čtvrtému kvartálu pokles o 102,4 %. Odhady pro Alcou poklesly během posledních tří měsíců o 16 % a odrážejí tak klesající ceny hliníku a převis nabídky v hutním průmyslu. Proto Alcoa minulý týden oznámila, že sníží hutní kapacitu o 12 %.

Pátek

A jako obvykle bude první velkou komerční bankou, která oznámí výsledky hospodaření, JP Morgan Chase. Analytici očekávají EPS ve výši 0,93 USD, což je o 17 % méně než o rok dříve. Odhady se za poslední tři měsíce nezměnily. Součástí reportu je zpravidla detailní pohled na úvěry a trendy v bydlení.