Nejšílenější věci, které nevíte o akciových trzích
|

Nejšílenější věci, které nevíte o akciových trzích

Americké akciové trhy už dávno neposkytují transparentní data pro přesné ocenění akcií. Vládne na nich spíše chaos. Jiní naopak tvrdí, že se důsledkem revolučních změn a nástupu digitalizovaného obchodování ohodnocování akcií zprůhlednilo. Všichni se shodneme na jednom: změny, kterými trhy za poslední dekády prošly, jsou závratné.

Světové akcie HFT
Šílenství na trhu - ilustrační foto

1. Na amerických burzách se setkáte každý den v průměru s téměř 979 miliony kotací. Představte si prostorné ochlazované místnosti plné tisícovek počítačů, které společně chrlí 41 836 kotací každou obchodní sekundu. Nikdy dříve nebojovalo tolik obchodníků tak zaníceně o jednotlivé centy.

2. HFT firmy zadají každou sekundu tisíce nákupních a prodejních příkazů. Paradoxně objem obchodů na NYSE a Nasdaqu od roku 2008 klesá.

3. HFT obchody v letošním roce představují 53 % celkového objemu obchodů na akciových trzích. Číslo podle TABB Group, společnosti sledující aktivitu HFT, kleslo z 55 % v minulém roce a 61 % v roce 2009.

Goldman Sachs vstoupila do byznysu počítačového obchodování v roce 1999, když koupila Hull Trading. Dnes Goldman Sachs a Barclays na NYSE působí v rámci šestky zavedených market makerů (tvůrci trhu, tedy firmy, které pomáhají spojit nákupní a prodejní příkazy, čímž poskytují burze likviditu - pozn. red.). Dalšími třemi ze zbylé čtyřky jsou významní HFT hráči GETCO Securities, Virtu Financial a Knight Capital, již nedávná chyba v aktualizaci systému málem stála život.

4. Nasdaq provádí a ruší příkazy v méně než setině sekundy. Jen pro představu je to 150krát rychleji, než stihne mžiknout lidské oko. Obchodníci toužili po rychlosti odjakživa. Superrychlé "mašinky" na Nasdaqu začaly až koncem osmdesátých let se zavedením SOES (Small Order Execution System). Obchodníci mohli od té doby využívat počítače k příkazům na transakce do 1 000 akcií.

5. Příjmy z HFT obchodování s americkými akciemi klesly ze 7,2 miliardy USD v roce 2009 na 5,7 miliardy v roce 2010. A to dokonce přesto, že HFT firmy získávají nad trhem stále větší moc. Na alternativní burzovní platformu BATS Global Markets připadalo v roce 2011 8 % amerického denního objemu obchodování.

Otec superrychlého obchodování varuje: Musíme zpomalit!
O burzách plných počítačů snil už od mládí, sny se mu ale splnily až po desetiletích čekání. Vysokorychlostní obchodování se dokonce rozšířilo natolik, že se začíná vymykat kontrole a vzdaluje se od původního záměru usnadnit a zlevnit obchodní transakce. Tři příběhy ze života Thomase Peterffyho, praotce dnešních HFT traderů, mluví za vše.

6. V HFT byznysu má podle odhadů každá milisekunda hodnotu 100 milionů USD. Firma GETCO byla ochotna zaplatit 300 milionů USD za vytvoření spojení pomocí optických vláken mezi datovým centrem Nasdaqu v Carteretu a Chicagem.

7. NYSE má téměř 50 tisíc čtverečních metrů datových center v USA a Velké Británii. Největší z nich, známé jako "centrum likvidity" (Liquidity Center), s 37 tisíci metry čtverečními prostor naleznete v New Yorku. Své servery zde mají HFT firmy, které díky blízkosti k počítačům newyorské burzy šetří milisekundy při provádění obchodních příkazů.

8. V roce 2010 zaznamenal Nasdaq poprvé v historii vyšší denní objem obchodování než NYSE. Rozdíl dělal 3,1 miliardy USD. Rok poté už vzrostl na 8,6 miliardy USD, což dále podtrhuje význam elektronických burz v obchodování s americkými akciemi.

9. Obchodní transakce mezi institucionálními investory prováděné bez náležité transparentnosti před uskutečněním obchodu (nezveřejňované obchody, dark pools) představují podle zjištění TABB Group zhruba třetinu celého amerického obchodování. Velké firmy jako Goldman Sachs nebo Credit Suisse začaly využívat dark pools k ochraně svých obchodů před algoritmy, které vyhledávají velké příkazy a obchodují o milisekundy dříve, aby si přivlastnily část zisku z očekávání aktivity. Pilotní projekt NYSE nazvaný Retail Liquidity Program působí jako dark pool - dovoluje účastníkům trhu oceňovat akcie ve zlomku centů. BATS chystá zařazení podobného programu. SEC tuto praxi zakazuje na transparentních veřejných burzách.

10. Počet selhání systémů roste každoročně od roku 2007. Za poslední rok došlo k vážnější chybě v komunikaci s burzou podle New York Times 110krát. Jedno technické selhání dokonce přinutilo BATS odložit jejich vlastní IPO. Hlavní burzy zavedly pro takovéto situace "brzdy obchodování" už krátce po Černém pondělí v roce 1987.

HFT: Superrychlé obchodování zdražuje investování
Mágové z Wall Street, kteří mají na svědomí rychlejší a decentralizovaný akciový trh, slibovali široké investorské komunitě nižší transakční náklady. Rychlost a složitost trhů roste a obchody se uskutečňují v milióntinách sekund, benefity pro tržní účastníky však přesto podle mnoha studií stagnují, nebo se dokonce začínají snižovat. Proč?

Zdroj: fool.com