Akcie budou v příštích deseti letech lepší investicí než dluhopisy, míní burzovní veterán
|

Akcie budou v příštích deseti letech lepší investicí než dluhopisy, míní burzovní veterán

Akcie v příštích deseti letech překonají svou výnosností státní dluhopisy s 85-90% pravděpodobností. Pro CNBC to tento týden uvedl zakladatel společnosti Vanguard Jack Bogle. Vanguard spravuje ve svých fondech aktiva za jeden bilion dolarů.

Státní dluhopisy Světové akcie

"Americké dluhopisy vynášejí v průměru maximálně 3 %, když do portfolia zařadíte i nějaké ty firemní. Akcie jen na dividendách (v rámci indexu S&P 500) nabízejí výnos přes 2 %. Navíc akcie, respektive firmy, slibují růst zisků," vysvětlil Bogle. "Vláda nebo jiný vydavatel dluhopisu nemůže nabídnout o moc více, než že vyplatí smluvně daný kupón."

Bogle akciím věří. "Akcie ve svých výnosech zahrnují růst zisků firem, který by podle mě mohl být v průměru za rok okolo 5 %. To znamená společně s dividendami zhruba 7% výnos," potvrdil Bogle svůj dlouhodobý býčí pohled na akcie.

S&P 500, DAX: Technická analýza naznačuje spíše pokles
Očekáváme, že se index S&P 500 pokusí překonat nedávné lokální maximum okolo 1 466 bodů, ale potenciál případného růstu je jen omezený. Proto odhadujeme, že index uzavře týden poblíž současných úrovní. Německé akcie (DAX) podle nás během týdne otestují spodní hranici rostoucího trendového kanálu, což rozhodne o dalším vývoji. Při jejím proražení by hrozil ostřejší pokles.

2. Investiční fórum: Řecko dováží nizozemská rajčata, politici pomáhají investorům a akcie mají šanci na další růst
Jaké vyhlídky má česká a světová ekonomika a kterým investicím se bude dařit nejlépe do konce roku? Na otázky Romana Chlupatého odpovídali v rámci druhého Investičního fóra Aleš Michl (analytik, Raiffeisenbank), Petr Budinský (prorektor VŠFS), Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna) a Aleš Prandstetter (hlavní stratég, ČSOB Asset Management).

Zdroj: CNBC