Malá volatilita? Nenechte se mýlit, tradeři dlouhodobě akciím nevěří
|

Malá volatilita? Nenechte se mýlit, tradeři dlouhodobě akciím nevěří

Část investorů zůstává relativně v klidu, když sleduje, jak akciovému trhu v posledních dnech dochází dech. Vždyť index VIX (index strachu), který měří volatilitu na trhu s opcemi na index S&P 500, zůstává na velice nízkých úrovních. Jiní to považují naopak za znak uspokojení trhu, které předchází propadu. Alternativní (a opodstatněný) názor nabízí analýza z dílny Société Générale.

VIX Světové akcie Volatilita

"Na trhu s futures na index VIX je patrný jasná contango efekt, kdy jsou ceny vzdálenějších kontraktů vyšší než těch bližších," píše se v analýze.

Co to znamená? V kostce to, že krátkodobě jsou investoři opravdu "v klidu" a relativně optimističtí, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu ovšem předpokládají výrazné turbulence (které tradičně vedou k prudkému růstu indexu VIX).

Contango efekt na futures kontraktech na index volatility VIX

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jsou býci unavení?
Index S&P 500 je silně překoupený, ani pozitivní zprávy z posledních tří dnů jej nepřiměly k výraznějšímu růstu. Například v pátek byla zpráva o poklesu míry nezaměstnanosti pozitivním překvapením - a co na to index? Po úvodním růstu o 0,7 % skončil na nule. Stejně jako v předchozích dvou dnech počáteční optimismus vyprchal. Jako by index říkal: "Jsem unavený, dávám si pauzu."

Akcie do konce roku posílí, pokud se nemáme historii úplně vysmát
Americké akciové trhy letos zažívají silnou rally, přestože investory znepokojují obavy o zdraví americké ekonomiky, evropská dluhová krize a zpomalení růstu v Číně. Další vývoj na trzích může pomoci určit i výsledek amerických prezidentských voleb.

Zdroj: Société Générale