Co kdyby náhodou: Vliv uzavření Dukovan na akcie ČEZ by byl výrazný
|

Co kdyby náhodou: Vliv uzavření Dukovan na akcie ČEZ by byl výrazný

Tlaky na odstavení jaderných elektráren v České republice jsou patrné již mnoho let. K zintenzivnění úsilí pro opuštění výroby elektřiny z jádra došlo po japonském incidentu ve Fukušimě. Ke stabilním odpůrcům jádra, jako je Rakousko, tak přibyl mimo jiné další soused České republiky - Německo.

ČEZ Elektřina Akcie ČR Jaderná energetika

Nejaktuálnější záminkou, tentokrát pro odstavení jaderné elektrárny v Dukovanech, je odběr paliva vyrobeného z uranu, který je obohacován v Rusku, tedy mimo Evropskou unii. To je v rozporu s deklarací z roku 1994.

ČEZ však tento argument odmítá s tím, že smlouva o dodávkách paliva byla uzavřena ještě před vstupem České republiky do Evropské unie. Zároveň Finsko má uzavřenou výjimku kvůli podobnému případu elektrárny Loviisa.

Druhým problémem může být vypršení licence pro provoz reaktorů v Dukovanech v roce 2015. Mnoho odborníků však poukazuje na to, že Dukovany jsou jednou z nejbezpečnějších jaderných elektráren na světě, takže by licence měla být prodloužena. I česká energetická koncepce ministerstva průmyslu počítá s provozem Dukovan minimálně po několik desítek let.

Dukovany uspokojí pětinu české spotřeby elektřiny

Při zohlednění pokrytí spotřeby elektřiny v ČR (zhruba jedné pětiny) jadernou elektrárnou v Dukovanech, se tak dá očekávat, že v případě sporů mezi evropskými institucemi a ČEZ by český stát vystupoval velice aktivně.

Na základě uvedených důvodů vidím riziko odstavení reaktorů v Dukovanech jako nízké. Co však musíme očekávat, to jsou budoucí zvýšené náklady na bezpečnost požadovanou evropskými institucemi.

Kapacita Dukovan tvoří zhruba 10 % celkové instalované kapacity ČEZ. V případě uzavření jaderných bloků Dukovan by byl vliv na cenu akcií ČEZ – vzhledem k ziskovosti českých aktiv oproti těm zahraničním – výrazný.

Aktuální cenu akcií ČEZ sledujte zde

ČEZ

Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled
Společnost ČEZ oznámila za 2Q2012 čistý zisk 12,758 miliardy Kč, což je meziročně o téměř 90 % více a vysoko nad odhady trhu i Erste Group. Zisk EBITDA byl meziročně vyšší o 28 % (22,134 miliardy Kč), tržby meziročně poskočily o 11,7 % na 52,2 miliardy Kč. Čísla hodnotíme jako velice silná i vzhledem k tomu, že na úrovni EBITDA nebyly oznámeny žádné zásadní jednorázové položky, u čistého zisku ano.

Zdroj: Conseq