Má to akciová rally sečtené? Aktivita na trhu nemluví pro zdravý růst
|

Má to akciová rally sečtené? Aktivita na trhu nemluví pro zdravý růst

Akciová rally z letošního léta a září se v minulém týdnu zadrhla - problémy v Evropě, horší výhledy růstu světové ekonomiky a nepřesvědčivý začátek americké výsledkové sezóny udělaly svoje. Trhy jsou ovšem stále v dlouhodobějším růstovém trendu, který trvá od března 2009. Posílení akcií ovšem není "zdravé", probíhá za malého objemu obchodů. V roce 2012 je průměrný měsíční objem transakcí na burze NYSE nejnižší za poslední roky, v září byl pak ještě nižší než průměr letošního roku.

Býčí trh Světové akcie Objem obchodů
Objemy obchodů na NYSE klesají Americké akcie (S&P 500) a objem obchodů

Akcie: Pádná odpověď na kritiku rally při malých objemech
Objem obchodů s akciemi je jedním z velkých témat posledních let. Těm, kdo zpochybňují více než 100% posílení akcií od jejich dna v březnu 2009, je trnem v oku to, že růst trhu probíhá za malého objemu obchodů, není tedy "zdravý". Řada investorů se proto zdráhá vrátit na trh s akciemi (takové trošku sebenaplňující proroctví, co myslíte?). Statistika má ovšem někdy hodně cenné údaje.

Akcie budou v příštích deseti letech lepší investicí než dluhopisy, míní burzovní veterán
Akcie v příštích deseti letech překonají svou výnosností státní dluhopisy s 85-90% pravděpodobností. Pro CNBC to tento týden uvedl zakladatel společnosti Vanguard Jack Bogle. Vanguard spravuje ve svých fondech aktiva za jeden bilion dolarů.