Rally nekončí: 11 důvodů, proč stále věřit v růst cen akcií
|

Rally nekončí: 11 důvodů, proč stále věřit v růst cen akcií

Americké akcie se v průběhu týdne vrátily do blízkosti svých několikaletých maxim. Vedle optimismu ohledně posunu ve věci španělské žádosti o mezinárodní pomoc jim pomáhá i výsledková sezóna. Řada analytiků je ovšem skeptická, protože akciová rally živená penězi z centrálních bank nemůže vydržet. Kontrariánská rada ovšem zní: "Vsaďte proti stádu!"

Rally Býčí trh Světové akcie Kontrariánské investování

1. Analytici pesimističtí i na rostoucím trhu

Podíl nákupních doporučení klesá během celého letošního roku. Naposledy bylo tak málo nákupních doporučení v době, kdy index S&P 500 okupoval pozice okolo 1 200 bodů.

Pesimismus na trhu navzdory růstu cen

2. Kolaps během půl roku nehrozí

Crash Confidence Index z Yale School of Management je okolo 30 %, tedy zhruba na polovině hodnoty z doby vrcholu trhu v roce 2007. Podle průzkumu se při současných cenách nečeká prudký propad ani z poloviny tolik jako v roce 2007.

3. Negativní výhledy se v posledních letech nenaplňují

Průzkum mezi tisíci investory, který provedla společnost Franklin Templeton, ukázal velký rozdíl mezi očekáváními investorů a následnou realitou. 66 % lidí si myslelo, že index S&P 500 zakončí v mínusu rok 2009, 48 % si to myslelo o rok později, 53 % loni. Letošní pesimismus by ve světle posledních let mohl být další v řadě nenaplněných.

4. Lidé se tolik nedívají na CNBC

Některé populární relace (Squawk Box, The Closing Bell nebo Fast Money) zaznamenávají nejhorší sledovanost za poslední roky. Čím méně lidí sleduje finanční vysílání, tím menší pozornost trhy probouzejí mezi širokými vrstvami obyvatelstva. Špatná zpráva pro inzerenty, relativně dobrá pro trhy.

5. Magazín SmartMoney již jen online

Další mediální indikátor. Může samozřejmě především souviset s obecným odklonem od tištěných médií.

Když i u vašeho zubaře běží CNBC
Informace z trhů na nás útočí stále více. Televize bývá už i v čekárně u doktora nebo v supermarketu. Když se na obrazovce točí zpravodajské pruhy stanic jako CNBC nebo Bloomberg TV, nebo když například běží reklamy na "zaručené výdělky" spojené s investicemi do toho nebo onoho, je potřeba zbystřit.

6. Fidelity sází na bondy a peněžní trh

Poprvé v historii má obrovský podílový fond Fidelity více peněz v dluhopisech a peněžním trhu než v akciích. Má dost prostoru znovu akcie nakupovat, drobný investor může vsadit proti kolosu.

7. Studenti akciím nevěří

Podle průzkumu Financial Literacy Group si 75 % amerických studentů středních škol myslí, že je akciový trh zmanipulovaný.

8. "Kult akcií umírá," hřímá Bill Gross

Bill Gross vysvětluje, proč budou akcie příšernou investicí
Místo toho, aby přemítal o předlužených státech a o tom, jak jsou investoři do vládních dluhopisů oběťmi současné dluhové krize, Bill Gross varuje, že budoucí akciové výnosy nebudou jistě tak vysoké jako v uplynulých dekádách.

9. Akciové fondy hlásí odliv kapitálu

Rekordních 17 měsíců v řadě zažily americké akciové fondy odliv domácího kapitálu. Velká část těchto peněz jde ovšem do ETF. Investoři nevěří akciovým fondům, ale chtějí to zkusit "na vlastní pěst" s ETF fondy.

S&P 500 vs. pohyb peněz v akciových fondech

10. Vysmívaní býci

Důvodů, proč akciím nevěřit, se za poslední léta objevilo dost: všechno krmí Fed svými penězi, akcie jsou předražené, Čína zkolabuje, Evropa zkolabuje, USA čeká deprese a podobně. Nic z toho nelze vyloučit, ovšem býčí trh zatím trvá. A být vysmívaným býkem v době, kdy trh jde nahoru, se docela vyplatí, nemyslíte?

11. Stratégové jsou pesimističtí

Průzkum agentury Bloomberg mezi investičními stratégy na Wall Street ukazuje, že je jejich nálada poblíž 15letých minim. Ačkoli se najde i řada kontrariánských argumentů pro vývoj akcií opačným směrem (třeba "býčí" obálky magazínu Barron's v posledních týdnech), není na co čekat. Vzhůru na nákupy!

Fiskální útes v USA může poslat akcie prudce dolů po šikmé ploše
Neshody ohledně státního rozpočtu v USA se mohou projevit poklesem růstu HDP. Snížení ekonomické aktivity bude mít za následek pokles zisků firem i jejich hodnoty. Jaký vliv bude mít na trhy případné zvýšení daní?

Zdroj: Schaeffer's Investment Research