Světový dluhový supercyklus se utrhl ze řetězu
|

Světový dluhový supercyklus se utrhl ze řetězu

Veřejné zadlužení ve vyspělých zemích se blíží historickým maximům z období po druhé světové válce. Ukazuje graf z dílny Mezinárodního měnového fondu, na který ve své aktuální analýze upozorňuje Kit Juckes, analytik ze Société Générale. Během krize v posledních letech se veřejný dluh totiž rozrůstá o velký díl dluhu soukromého s tím, jak na sebe státy převzaly velkou část problémů bank a dalších firem. Na druhé straně například americké domácnosti procházejí stále fází oddlužování (deleveragingu), která brzdí spotřebitelskou poptávku a celou ekonomiku, ovšem vrací soukromé dluhy na alespoň zdánlivě rozumnější úroveň.

Zadlužení Vyspělé trhy Dluhová krize Světová ekonomika
Veřejný dluh ve vyspělých ekonomikách

USA zametají s dluhovou bublinou. Co tomu chybí?
Pokud jste toho názoru, že drastické škrty výdajů Ameriku čekají teprve začátkem ledna s takzvaným fiskálním útesem, následující grafy by vás měly vyvést z omylu. Spojené státy už procházejí velmi bolestivým oddlužováním několik let. Zatím s nevalnými dopady na reálnou ekonomiku.

Evropa je na hlavu aneb když zadlužený zachraňuje dalšího zadluženého (a na dluh)
Veřejný dluh Itálie v červnu vzrostl na rekordních 1,973 bilionu eur a rozpočtový deficit za pololetí stoupl o 1,1 miliardy eur na 47,7 miliardy eur. Podle italské centrální banky za to může jeden velký evropský paradox - Itálie se navzdory zaváděným úsporným opatřením stále více zadlužuje, protože musela a musí na základě evropských dohod posílat peníze na pomoc jiným zadluženým zemím eurozóny, které již požádaly o zahraniční záchranný kruh - Řecku, Portugalsku a Irsku.

Zdroj: Société Générale