Sázka na akcie se stále může vyplatit, odděluje se zrno od plev
|

Sázka na akcie se stále může vyplatit, odděluje se zrno od plev

Kdo v současnosti hledá zajímavý výnos, měl by zvážit investice do akcií. Stav, který panuje na trzích, je pro tuto úvahu příznivý. Výnos z dividend evropských akcií dosahuje v současnosti 4,15 %, tedy téměř o tři procentní body více než úrok desetiletých německých vládních dluhopisů. Akcie tak mohou v dlouhodobém horizontu nabídnout lepší ochranu proti úrokovému a inflačnímu riziku.

Evropské akcie

"Přestože ekonomická situace mnoha vyspělých států není dobrá, pro některé manažery firem může být příležitostí v jejich byznysu. Nacházíme se totiž ve fázi oddělování zrna od plev. Společnost, potažmo její akcie, je odrazem kvalitního managementu a naopak," říká Aleš Prandstetter, investiční stratég z ČSOB Asset Management.

Schopná manažer je v krizi pro firmu terno

Na trzích, kde ze všech stran zní slovo krize, je rozhodujícím faktorem schopný manažer, který dokáže vydobýt pro svůj podnik výhodu. "Jak dokazuje například automobilový průmysl, ti schopní umějí využít situace, kdy je nízký tlak na růst mezd a kapacity jsou otevřené pro rozvoj, případně zajistí i levné financování. To v odvětvích s vysokou zadlužeností znamená nezanedbatelnou konkurenční výhodu. Konkrétním příkladem je PSA (Peugeot – Citroën) v obřích ztrátách v kontrastu s hvězdou koncernu Volkswagen."

V srpnu došlo na finančních trzích k částečnému návratu investorů do rizikovějších aktiv včetně akcií, a to i přes nepřesvědčivý makroekonomický vývoj. Trhy udržela nad vodou ECB, euforii přiživil Fed, nyní se řeší konkrétní problémy evropských zemí.

V současnosti není dobré sázet jen na pevný výnos a bát se akcií. "Správně sestavené portfolio akcie obsahuje. Zvláště v dnešní době, kdy je umírněné riziko dobře odměněno rizikovou přirážkou," shrnuje Aleš Prandstetter. "Z konkrétních sektorů, které preferujeme v akciových investicích, mohu upozornit na technologické firmy, společnosti produkující rychloobrátkové zboží a farmaceutické značky."

Evropské akcie

Tato akcie si poradí s inflací
Našel jsem zajímavou akcii, která by mohla nadále dobře prospívat v situaci, kdy hrozí vysoká inflace. Politici a centrální bankéři mohou o metodách sterilizace nákupů dluhopisů vykládat, co chtějí. Jsou to nesmysly mající ospravedlnit tištění peněz.

Pro a proti všech typů investic do zlata
Říká se, že v nouzi poznáte opravdové přátele. Když toto úsloví převedeme do finančního světa, mohlo by znít: "V nouzi poznáte skutečnou investici." Tou je pro mnohé drobné investory v současném nejistém ekonomickém prostředí zlato. V časech ekonomické krize, selhání měnového systému, inflace nebo pádu akciového trhu zlato uchrání tvrdě vydělané peníze nejspolehlivěji.

Zdroj: ČSOB