Burzovní kalendář 22. 10. - 26. 10. 2012
|

Burzovní kalendář 22. 10. - 26. 10. 2012

Investoři ve Spojených státech budou v novém týdnu sledovat především pokračující výsledkovou sezónu, která zatím vyznívá "střídavě oblačně". Vedle toho budou trhy čekat na říjnové předběžné údaje z průzkumů mezi nákupními manažery a na to, co na svém dvoudenním zasedání vymyslí guvernéři Fedu. Pražská burza v pondělí přivítá akciového nováčka Tatry Mountain Resorts.

Wall Street

22-26/10 Výsledková sezóna (Freeport-McMoran, Ceterpillar, Facebook, Boeing, AT&T, Apple, Amazon, Merck)

23-24/10 Zasedání FOMC

24/10 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH Markit PMI)

24/10 Prodeje nových domů

25/10 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

25/10 Index aktivity chicagského Fedu

25/10 Pokračující prodeje domů

26/10 HDP a osobní spotřeba za 3. čtvrtletí 2012

26/10 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké trhy by byly připsaly daleko vyšší týdenní zisk, kdyby ve čtvrtek večer a v průběhu pátku svými výsledky nezklamaly některé důležité americké společnosti v čele s Googlem. Index S&P 500 tak zakončil týden 0,32 % v plusu.

Mark Luschini, hlavní stratég Janney Montgomery, věří, že by rally na akciových trzích mohla po pátečním "oddechovém čase" pokračovat. "V posledních týdnech vykazuje americká ekonomika známky zlepšení, ať jsou to prodeje aut, nemovitostní trh, nebo třeba maloobchodní tržby."

V novém týdnu mohou jeho slova potvrdit zásadní makrodata v čele s HDP za třetí čtvrtletí. Analytici věří, že americká ekonomika rostla více než 2% tempem.

Od úterý dp středy bude zasedat měnový výbor americké centrální banky. Úrokové sazby chce ponechat rekordně nízké až do roku 2015, zajímavý ale může být komentář po zasedání. Aktuálně Fed odkupuje hypotéční aktiva za 40 miliard USD měsíčně. Tato dodatečná likvidita by navíc měla podporovat akciový trh i v případě, že výsledky firem nebudou nijak výjimečné.

Z firemního sektoru kromě hospodářských výsledků, které zveřejní přes 150 firem z indexu S&P 500 včetně několika těžkých vah, zaujmou i technologické novinky. Od Applu se v úterý čeká představení nového iPadu Mini, Microsoft jde ven s Windows 8, novým tabletovým notebookem Surface a službou na sdílení a nákup hudby Xbox Music, která má konkurovat iTunes od Applu.

Americká výsledková sezóna: Svá čísla do středy odhalí přes 80 firem z S&P 500
I v příštím týdnu budou mít firmy s oznamováním svých hospodářských výsledků za uplynulé čtvrtletí napilno. Mezi reportujícími společnostmi naleznete průmyslového giganta Caterpillar, technologické Yahoo!, Symantec nebo Texas Instruments. Spotřebitelský sektor bude reprezentovat Kimberly-Clark, nebudou chybět ani farmaceutická Eli Lilly a výrobci letadel Boeing, Lockheed Martin a Northrop Grumman. Co od devatenáctky nejvýznamnějších firem z S&P 500 čekat?

Rally nekončí: 11 důvodů, proč stále věřit v růst cen akcií
Americké akcie se v průběhu týdne vrátily do blízkosti svých několikaletých maxim. Vedle optimismu ohledně posunu ve věci španělské žádosti o mezinárodní pomoc jim pomáhá i výsledková sezóna. Řada analytiků je ovšem skeptická, protože akciová rally živená penězi z centrálních bank nemůže vydržet. Kontrariánská rada ovšem zní: "Vsaďte proti stádu!"

Amerika by se měla radovat, že Čína s jüanem (moc) necvičí
V úterý proběhla v pořadí druhá debata mezi kandidáty na amerického prezidenta. A opět se bylo na co dívat. Média si samozřejmě všímají toho, kterak se tón debaty proměnil, nás a finanční trhy však musí zajímat obsah debaty, především pak ekonomická témata.

Vítězové velké recese - 3. díl: Jak Nouriel Roubini skvěle načasoval nástup katastrofismu
Velká recese byla to nejlepší, co mohlo kariéru Nouriela Roubiniho potkat. Pesimistický makroekonom známý pod přezdívkou Doktor Zkáza se proslavil zejména tím, že předpověděl v roce 2006, jak a kdy globální finanční systém zkolabuje.

Michael Belkin: Amerika je v recesi, akcie během roku mohou přijít o 40 % hodnoty
Známý hedgeový konzultant Michael Belkin na nedávné konferenci The Big Picture předpověděl 40 % pokles akcií v příštích 12 až 15 měsících. Spojené státy jsou podle něj v recesi, což naznačuje řada makrodat a předstihových ukazatelů. "Vláda recesi oznámí až v době, kdy z ní budeme vystupovat," řekl ve svém komentáři pro WSJ.

Evropa

22-26/10 Výsledková sezóna (Volkswagen, Daimler, BASF)

23/10 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

24/10 Eurozóna - indexy nákupních manažerů (FLASH)

24/10 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

25/10 Spojené království - HDP za 3. čtvrtletí 2012

Evropské akciové trhy se minulý týden udržely výše než ty americké a dokázaly navzdory pátečnímu poklesu udržet solidní zisk (DJ EuroStoxx 50 +2,96 %). Investoři přijaly s povděkem především nečekaně efektivní summit EU, kde se Německo a Francie (a "jejich skupinky") dokázaly dohodnout na zavedení bankovní unie dokázaly dohodnout na zavedení bankovní unie") již v prvním pololetí 2013, ovšem s ponecháním některých pro Německo zásadních pravomocí národním finančním regulátorům.

Nejasnosti však zůstaly ohledně Španělska, které se podle zpráv ze summitu v podstatě nedostalo do centra pozornosti. K další dávce finanční pomoci se ovšem přiblížilo Řecko, kde se ke konci týdne v ulicích téměř válčilo.

V novém týdnu zahájí "evropský prezident" Herman Van Rompuy jednání o podobě dalších navrhovaných opatření. Mluví se o komisaři pro rozpočty, novém fondu na podporu ekonomického růstu a dalších opatřeních.

Prim budou vedle začínající evropské výsledkové sezóny hrát především data z USA. V Evropě bude důležitý německý podnikatelský index Ifo a indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích a za celou eurozónu. U obou indexů se čeká mírné zlepšení..

Nejhorší možný scénář pro Španělsko vypadá takhle
Španělská ekonomika má velké problémy. Nezaměstnanost je vysoká (přes 25 %), práci nemají hlavně mladí, vláda je nucena škrtat a zavádět bolestivé reformy. K tomu přidejme nespokojené Katalánsko, které jako bohatý region doplácí na ty ostatní jako Kalifornie na další státy USA. Španělská apokalypsa není v zájmu asi nikoho v Evropě, vyloučit ji však nelze.

Řecko chce další peníze, ale komu spadnou do klína? Korupce pod Olympem nadále vzkvétá
Zatímco Athény vyčkávají na další pomoc od Evropské unie, v zemi bují korupce stejně masivně jako dříve. Zkorumpovaní politici a místní boháči tunelují řeckou ekonomiku a nikdo s tím nic nedělá. Ještě mají tu drzost chtít od Evropy více peněz.

Vyšší daně a třídní nenávist aneb slibné zítřky jedné evropské ekonomiky
Kam vede neustále zvyšování daní? Třídní nenávist není dobrým rádcem v daňové politice. Stačí se podívat do Francie. Ekonomie sice bývá někdy kritizována kvůli údajné nemožnosti provádět experimenty, ale experimenty se přesto dějí. A ve velkém. Jeden z nich probíhá už desítky let v tomto velkém evropském státu.

10 zemí, kterým nejvíc hrozí bankrot
Společnost CMA Vision monitoruje dění na trzích s CDS. Které země byly podle kontraktů, jimiž se investoři zajišťují pro případ nesplácení závazků, ve třetím kvartálu nejvíce rizikové? A jak si vedla Česká republika?

Pražská burza

22/10 Tatry Mountain Resorts - vstup na BCPP

25/10 Unipetrol - hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí 2012

26/10 KIT digital - naposledy obchodována v segmentu SPAD

Pražská burza dokázala v uplynulém týdnu udržet mírný zisk (PX +0,24 %). Nejvíce rostoucí akcií bylo ORCO (+25,9 %), nejhůře na tom byla Telefónica (-4,9 %), která zveřejnila rozhodný den pro mimořádnou dividendu.

ORCO by mělo mít podle informací z tisku nového majitele 21 % akcií, konkrétně dvě firmy napojené na podnikatele Radovana Vítka. Kromě toho firma prodala Sky Office v Düsseldorfu a úspěšně refinancovala 271 milionů eur úvěrů dceřiné společnosti GSG.

Unipetrol v pátek zveřejnil provozní data za třetí kvartál, která pozitivně překvapila. Dobrý byl i výhled společnosti na provozní zisk. Kompletní výsledky firma oznámí již nadcházející čtvrtek.

Možná nejdůležitější zprávou byly zveřejněné ceny a prodeje uhlí ze strany NWR. Titul ovšem navzdory několika následným sníženým doporučením zakončil týden beze změny.

V pondělí se začne na pražské burze obchodovat nová emise Tatry Mountain Resorts (TMR). Primárním trhem je Bratislava, od 15. října se s aoduje i ve Varšavě. TMR se zabývá především provozováním horských středisek ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Součástí portfolia společnosti je také největší akvapark ve střední Evropě Tatralandia, firma má pronajatý i Skiareál Špindlerův mlýn.

V novém týdnu se bude pražská burza jako celek vyvíjet pravděpodobně společně se sentimentem ve zbytku Evropy. Především bankovní tituly by mohly reagovat na jakékoli nové zprávy ke schválenému plánu zavedení bankovní unie.

Nová akcie v Praze: Tatry Mountain Resorts nebude levný titul, ale zaplatí vám lyžování
Na varšavskou burzu dnes vstoupila slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR). Zatím byla kótována pouze na bratislavské burze, kde tvořila největší část jejích obchodů. Firma spravuje většinu tatranských lyžařských středisek a několik hotelů ve Vysokých Tatrách. Byla přijata také k obchodování na pražské burze, kde by její akcie mohly k dispozici 22. října.