Americká recese na obzoru, nebo mají pravdu akcie?
|

Americká recese na obzoru, nebo mají pravdu akcie?

To téma se vrací již déle než rok. Americký Weekly Leading Index (WLI) je indikátor ukazující s předstihem směr vývoje americké ekonomiky. Pátého října začal po mnoha týdnech růstu opět klesat. Index je sestavován společností ECRI (Economic Cycle Research Institute), která si od začátku století vybudovala velice solidní renomé v předpovědích dalšího ekonomického vývoje. Jen poslední, stále aktualizovaná předpověď recese (od září 2011) zatím nevychází.

Americká ekonomika Recese Světové akcie

Poprvé na sebe ECRI výrazněji upozornila v roce 2001, když předpověděla správně recesi. Od roku 2005 pak předpověděla správně všechna významná nepříznivá období vývoje americké ekonomiky, až na zmíněnou recesi, kterou hlásí již rok.

WLI je sestaven z řady indikátorů, které se vyvíjejí s předstihem před samotnou ekonomikou. Jestliže tedy ekonomika roste, tyto indikátory začínají dříve klesat z vrcholu. U dna platí pravý opak – jestliže je ekonomika v recesi, jednotlivé indikátory začínají růst s předstihem. Pokud někdo investuje na kapitálových trzích, je pro něj WLI nepochybně zajímavým vodítkem.

Jaká je realita?

Vyvinul jsem si vlastní indikátor, pomocí něhož sleduji ekonomickou realitu. Jde o akciový index složený z titulů velice citlivých na slabost ekonomiky. Tyto akcie se chovají podobně jako WLI. Výhodou mého indexu je to, že jej mohu sledovat každodenně, kdežto WLI je publikován jednou týdně. Připravil jsem si tři grafy, ve kterých je akciový index S&P 500, WLI a můj index, který nazývám SMART index.

Nejprve historie (vývoj v letech 2003 až 2007). ECRI je zobrazen modře, SMART index červeně, nahoře je index S&P 500. Oba indikátory dokázaly s předstihem v roce 2002 ukázat, že se blíží lepší období pro ekonomiku i akciové trhy. Index WLI vytvořil své dno s ročním předstihem, SMART index vytvořil za stejné období dvojité dno. Během růstu akciových trhů v letech 2003 až 2007 se oba indikátory vyvíjely v podstatě podobně jako akciový index S&P 500. Změna nastala před cenovým vrcholem v říjnu 2007 (pravý horní roh grafu), kdy se oba leading indikátory začaly odchylovat od akciového indexu S&P 500. Začaly klesat o tři měsíce dříve.

WLI, SMART index a S&P 500 v letech 2003 až 2007

Vítězové velké recese - 3. díl: Jak Nouriel Roubini skvěle načasoval nástup katastrofismu
Velká recese byla to nejlepší, co mohlo kariéru Nouriela Roubiniho potkat. Pesimistický makroekonom známý pod přezdívkou Doktor Zkáza se proslavil zejména tím, že předpověděl v roce 2006, jak a kdy globální finanční systém zkolabuje.

Aktuální vývoj (2008 až 2012) – zatímco WLI lépe ukázal cenový vrchol indexu S&P 500 v říjnu 2007, SMART index vedl trhy nahoru v březnu 2009. Své cenové dno totiž vytvořil již s 5měsíčním předstihem v říjnu 2008. WLI nyní již třetí rok diverguje od indexu S&P 500, protože jeho maximum nastalo již v dubnu 2010. Od té doby vytváří nižší vrcholy. SMART index vytvořil své maximum v červenci 2011, od té doby také klesá.

WLI, SMART index a S&P 500 v letech 2008 až 2012

Co čeká ekonomiku?

Existují v podstatě dvě vyústění současné divergence obou leading indexů od indexu S&P 500. Buď WLI i SMART index začnou dohánět v růstu index S&P 500, nebo se index S&P 500 začne postupně vracet na cenové úrovně lépe odpovídající současné úrovni ekonomiky reflektované v obou leading indexech.

WLI, SMART index a S&P 500 v letech 2011 až 2012

Podle mého názoru se akciový index S&P 500 přizpůsobí oběma leading indexům, jako to udělal v letech 2007 nebo 2000. Avšak očekávání investorů, že je Fed a jeho dolary zachrání, jsou zatím stále vysoká, takže vytváření cenového vrcholu u akcií může ještě probíhat nějakou dobu.

Dylan Grice: Žádná deprese nebo recese, světu hrozí Velký rozklad a mám z něj větší strach než kdykoli dříve
Známý medvěd Dylan Grice, stratég ze Société Générale, začíná svůj aktuální report až neobvykle pochmurně. Posuďte sami.