Tatry Mountain Resorts: Burzovní nováček nadchne lyžaře, ale burziáni budou váhat
|

Tatry Mountain Resorts: Burzovní nováček nadchne lyžaře, ale burziáni budou váhat

Pražská burza vítá akciového nováčka. Je jím slovenský provozovatel lyžařských areálů Tatra Mountain Resorts (TMR), který nedávno zařadil v rámci pronájmu do svého portfolia také Skiareál Špindlerův Mlýn. Jeho ohlášené stamilionové investice v Krkonoších by měli tuzemští lyžaři ocenit. Otázkou je, jak ocenit samotné akcie TMR.

Akcie ČR Tatry Mountain Resorts (TMR)
Tatry Mountain Resorts - logo

Pragmatičtí investoři se před samotným nákupem dívají na aktuální ocenění akcí, v čemž jim pomáhá ukazatel P/E. Obecně se dá říci, že čím vyšší P/E je, tím dražší jsou akcie.

Velká rizika

TMR se obchoduje za P/E 34, jinými slovy za 34násobek firemních zisků. Vysoká hodnota sice pro investory automaticky neznamená stopku, ale musí být vykoupena zajímavým potenciálem růstu zisků do budoucna. A to bude s riziky v oboru, kde TMR podniká, hodně komplikované. Vysoce konkurenční prostředí, vliv ekonomického cyklu a nevyzpytatelné počasí výčtem rizik teprve začíná.

Někdo možná namítne, že se akcie kupují také kvůli dividendě. TMR ji sice vyplácí, ale v porovnání s dalšími tituly na pražské burze je velice nízká. 2,2 % je ve srovnání se 7 až 8 %, která nabízí na pražské burze další malá emise E4U, žalostně málo. Navíc solární E4U se obchoduje pouze za zhruba 10násobek budoucích zisků.

TMR spadne do SPADu

Akcie TMR se mají na pražské burze obchodovat překvapivě v segmentu SPAD, hned vedle českých akciových velikánů jako ČEZ nebo Komerční banka. Proč se dostala tak malá emise do této pro pražskou burzu prestižní skupiny, je záhadou. Navíc to zkomplikuje nákupy drobných investorů, kteří musejí zobchodovat minimálně 200 kusů, což při přepočtu z aktuální eurové ceny na mateřské burze v Bratislavě znamená investici přibližně 220 tisíc korun.

I to by se snad nakonec dalo skousnout, protože SPAD jako takový má brzy zaniknout. Největší hrozba pro obchodování akcií TMR na parketu pražské burzy spočívá v nízké likviditě, která dnes trápí zavedené české společnosti s mnohamiliardovou tržní kapitalizací. TMR se tak může stát hodně nelikvidní akcií, po které pár měsíců po vstupu na pražskou burzu neštěkne ani pes. A možná ani lyžař, který si nákupem 130 akcií podle současných pravidel akcionářského klubu TMR kupuje i roční permanentku.

Psáno pro deník Insider

Nová akcie v Praze: Tatry Mountain Resorts nebude levný titul, ale zaplatí vám lyžování
Na varšavskou burzu dnes vstoupila slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR). Zatím byla kótována pouze na bratislavské burze, kde tvořila největší část jejích obchodů. Firma spravuje většinu tatranských lyžařských středisek a několik hotelů ve Vysokých Tatrách. Byla přijata také k obchodování na pražské burze, kde by její akcie mohly k dispozici 22. října.