Pořádná dividendová sprcha může přijít i v případě těchto firem
|

Pořádná dividendová sprcha může přijít i v případě těchto firem

Očekávání zvýšení daní v USA by mohlo být u mnoha firem katalyzátorem pro štědrou dividendovou politiku do konce roku. Společnosti, které sedí na hromadách hotovosti, nebudou mít možná už nikdy v budoucnu silnější pobídku k "nadělování vánočních dárků" svým akcionářům než letos.

Světové akcie Dividendy
Dividendová sprcha

1. ledna 2013 se má daň z dividend v USA výrazně navýšit. Pokud firma uvažuje o výplatě dividendy, má jedinečnou příležitost oznámit ji a provést do konce roku. Dá se tedy očekávat, že budou investoři v následujících dvou měsících svědky přívalu výplat mimořádných dividend.

S hrozbou vyšších daní je pravděpodobné, že firmy zvýší dividendu naráz ještě do konce roku na místo postupného navyšování v roce příštím. Může to znít čistě jako spekulace, ale pro korporace i investory jsou výhodnější vyšší dividendy letos než vysoce zdaněné v budoucnu.

Přestože se již konec roku nebezpečně přibližuje, konkrétní podoba zvýšení daní v USA není stále jasná. Firmy mohou čekat se svými rozhodnutími ohledně dividendové politiky do poslední chvíle. V případech, kde jsou insideři zároveň významnými akcionáři, si můžete být téměř jistí, že se výplata mimořádných dividend objeví na pořadu dne.

Následující společnosti spojují vysoké hotovostní rezervy a velký podíl insiderů vlastnících akcie.

Dell

Pohled do rozvahy firmy napovídá, že drží 7,80 USD hotovosti na akcii. Roční volné cash flow na akcii (i když klesá) je kolem 2 USD. Ve třetím čtvrtletí 2012 Dell vyplatil svoji první pravidelnou dividendu 8 centů na akcii. Firma generuje více hotovosti, než v současnosti potřebuje.

Zakladatel a šéf Michael Dell má nakoupeny akcie své firmy v hodnotě milionů dolarů, takže je nepravděpodobné, že by se kvůli zvýšení daní nechal připravit o dividendové výnosy.

Dell

Investoři se mohou v závěru roku těšit na dividendové žně
Firmy ve Spojených státech budou ve zbytku roku 2012 oznamovat nadstandardní množství speciálních dividend. Obávají se totiž plánovaného zvýšení daní. Tvrdí to analytici z americké investiční banky Goldman Sachs. Ti označili i 15 firem, které podle nich patří k nejžhavějším kandidátům na vyplacení mimořádné dividendy.

Google

Další hotovostí napěchované firmy jako Microsoft nebo Google by mohly také jednou za čas odměnit své akcionáře mimořádnou dividendou. Google je posledním technologickým gigantem bez jakékoli formy dividendy. Přitom firma drží více hotovosti, než je zapotřebí k růstu byznysu. Insideři Googlu vlastní rovněž pěkný balík jeho akcií, určitě by jim proto nebylo proti srsti vydělat na daňových úsporách.

Google

Stein Mart

Výhled mimořádných dividend nemusí být spjatý jen s mega-caps. Menší firmy, které slabá ekonomika trýzní nejvíce, vyhodnotí možná jako nejlepší alokaci kapitálu distribuci hotovosti akcionářům.

Maloobchod Stein Mart má za sebou historii výplat mimořádných dividend. Nemá dluhy a sedí na hotovosti v přepočtu 2 USD na akcii. Insideři vlastní 40 % akcií firmy.

Stein Mart

Tato akcie nabízí skvělou dividendu i potenciál růstu
Akcie společnosti Veolia patří k hvězdám uplynulých dnů, když dokázaly přidat okolo 10 % a pohybují se okolo 8,5 EUR za akcii. Již na konci minulého týdne je přitom k nákupu doporučoval senior makléř brokerjetu České spořitelny Martin Loos. Vynikající dividendový výnos, potenciál růstu až na 9,5 EUR za akcii i přiměřený stop-loss, to vše doplněno o aktuální graf společnosti.

Zdroj: realmoney.com