Konec doby Googlové? Na které akcie vsadit v době internetového převratu
|

Konec doby Googlové? Na které akcie vsadit v době internetového převratu

Něco se děje. Lidé méně vyhledávají, a to poprvé v historii internetu. Ukázala to čísla z září, kdy lidé meziročně vyhledávali na internetových vyhledávačích o 4 % méně. V posledních dvou letech se přitom růst počtu vyhledávacích dotazů zvyšoval pravidelně zhruba 10% tempem. Uvedla to mimo jiné společnost Macquarie Securities, která trh sleduje od roku 2006.

Světové akcie Facebook Apple Alphabet (Google) Internet Twitter

Odborníci na internetový byznys podobný vývoj již nějakou dobu předpokládali. Lidé se totiž z internetových stránek stále častěji přesouvají do mobilních aplikací. Jejich popularitu předpověděl mimo jiné i guru Steve Jobs před více než dvěma roky. "Lidé milují aplikace, kde nemusejí nic vyhledávat. Mají aplikace jako třeba Yelp."

Yahoo!

Špatná zpráva pro Yahoo!, které má na vyhledávání postavenou velkou část byznysu. Výsledky za třetí kvartál 2012 sice v tomto směru překvapily, sama šéfka firmy Mayerová ale jasně dala najevo, že budoucnost je v mobilech.

Yahoo!

Microsoft

Nic moc situace ani pro Microsoft, který v posledních letech utratil miliardy dolarů za to, aby dohnal Google, ovšem v oblasti, která má nejspíš to nejlepší za sebou.

Microsoft

Apple

Výborná situace pro Apple, který je již léta průkopníkem v oblasti mobilních zařízení i aplikací. Nejnověji spoléhá na iPad Mini a iPhone 5. Vyhledávání není jeho byznys.

Apple

Konec doby Applové aneb čtvrtá technologická éra za námi?
Apple je nejcennější společností všech dob. Zásoby nové generace chytrého telefonu iPhone se vyprodaly během prvních tří dnů. Na "pětku" se čekaly fronty dokonce i v Česku. Přitom u nás technologické novinky vítáme obecně vlažněji než za oceánem, kde má kalifornská dílna snů svou největší základnu fanatických fanoušků. Navzdory všem úspěchům se však podle některých expertů blíží konec éry "ovocnářské firmy". Labutí píseň v dáli slyší i bývalý zaměstnanec společnosti Apple a blogger The Huffington Post John Pavley.

Google

Google má velký náskok a případný obrat trendu ve vyhledávání na internetu nemusí být pro něj žádná katastrofa. Má totiž svůj vlastní mobilní operační systém Android, takže má platformu, díky níž může pochytat zákazníky, kteří se z vyhledávače přesunou do prostředí mobilních aplikací. Navíc má portfolio služeb (YouTube, Google+), které by měly i v budoucnu zajistit oblíbenost firmy a přísun tržeb.

Google

Twitter

Stále populárnější sociální síť by měla těžit z toho, že nabízí obsah od svých uživatelů, který se běžně neobjevuje ve výsledcích vyhledávání.

Facebook

Velká neznámá. Vyhledávání nebylo nikdy v centru jeho pozornosti, teď řeší reklamu v mobilech, skrze kterou mu utíká velká porce tržeb. Ve třetím kvartálu ale investory příjemně překvapil.

Facebook

Amazon, Yelp, eBay a další

Firmy, které na internetu umějí zabalit komerční nabídku do atraktivního hávu, s vlastním vyhledávacím systémem, to všechno v aplikacích pro mobily a tablety - to by na první pohled mělo fungovat.

Amazon.com

Jak vydělat na tom, co je zadarmo?
Jak vydělává Google nebo internetové porno, když nic nestojí? Věděli jste, že vám lidi můžou poslat 25 milionů dolarů za něco, co můžou používat i bezplatně? Provozovatel Wikipedie už to ví.

Zdroj: Business Insider