Burzovní kalendář 29. 10. - 2. 11. 2012
|

Burzovní kalendář 29. 10. - 2. 11. 2012

Výsledková sezóna bude hlavním tématem pro investory i v novém týdnu. Vedle USA a Evropy se naplno rozběhne i v Praze, kde svá čísla zveřejní Erste Group a CME. Vedle řady důležitých makrodat (indexy nákupních manažerů, nezaměstnanost) bude investory zajímat i další postoj Španělska, jehož autonomní oblasti jeden po druhém nezvládají své financování. Ve čtvrtek zasedá Česká národní banka, která v posledních týdnech připustila další podporu ekonomiky různými cestami uvolnění monetární politiky.

Wall Street

29/10 až 2/11 Výsledková sezóna (Exxon Mobil, Chevron, Pfizer, Loews, Avon, Ford, Visa, MasterCard, AIG)

29/10 Osobní příjmy a výdaje

30/10 Index cen domů (S&P/Case-Shiller)

30/10 Spotřebitelská důvěra

31/10 ADP - zpráva o změně počtu pracovních míst ve firemním sektoru

31/10 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

1/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

1/11 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu (Markit, ISM)

1/11 Stavební výdaje

1/11 Prodeje aut, tržby maloobchodních řetězců

2/11 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst (čeká se růst na 7,9 % a 120 tisíc míst mimo zemědělství)

2/11 Podnikové objednávky

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi zaveleli do útoku
Index S&P 500 nakonec přece jen vystoupil z býčího kanálu a dostal se pod 50denní klouzavý průměr. Za poslední týden ztratil 1,5 %. Cena od červnových minim do říjnových maxim pravidelně posilovala, v úterý však index zřetelně uzavřel níže a propadl se pod hladinu podpory 1 425 až 1 430.

Americký HDP za 3. čtvrtletí vzrostl o 2 %
Americký HDP ve třetím kvartálu podle prvních odhadů vzrostl o 2 %. Čekal se růst o 1,8 % (ve druhém kvartálu rostla americká ekonomika o 1,3 %). Stále se však jedná o růst hluboko pod očekávaným potenciálem americké ekonomiky (nad 3 %), spíše jde o potvrzení "nového normálu". Za očekáváním (+2,1 %) zaostala ve třetím čtvrtletí osobní spotřeba, když vzrostla také jen o 2 %.

David Rosenberg: Americký HDP odepíše 4 %, pokud se ekonomika zřítí z fiskálního útesu
David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff & Associates, tvrdí, že Ameriku čeká ekonomický propad o 4 %, pokud se Kongres nedohodne na něčem, co by omezilo dopady takzvaného fiskálního útesu.

Americká výsledková sezóna: Jaké firmy přijdou na řadu v první polovině týdne?
Čeká nás další týden americké výsledkové sezóny, v jehož první polovině svá hospodářská čísla představí například U. S. Steel, Ford nebo poskytovatelé platebních karet Visa a MasterCard. Jako obvykle přinášíme přehledné grafy s odhady zisků a tržeb, jak je očekávají analytici oslovení agenturou Bloomberg.

Faber: Pokud nezvládnete propad akcií o 20 %, ani nevstávejte z postele
Hlavní americké akciové indexy možná tento týden zahájily svůj 20% propad. Pokud ovšem takový pokles nesnesete, neměli byste jako investoři raději ani ráno vstávat z postele. Ve vysílání CNBC to uvedl známý investor a pesimista Marc Faber. Ekonomiky podle něj globálně zpomalují, zisky a výhledy amerických firem jsou zatím spíše zklamáním.

Korekce nebude hluboká, tiskárny peněz se ještě zdaleka nezastavily
Kapitálové a komoditní trhy v týdnu zaplavily prodejní příkazy. Jak bude korekce hluboká a mají ji investoři využít k nákupům akcií nebo zlata? Nejen na tyto otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, a burzovní analytik z X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

Čína

1/11 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (HSBC Markit a oficiální)

Jsou čínské akcie dobrým prorokem pro tamní ekonomiku?
Zpomalující růst čínské ekonomiky je jedním z velkých strašáků globálního hospodářství. Ekonomická aktivita ovšem, zdá se, zpomaluje stále pomaleji, jinými slovy by se mohl blížit obrat. Akcie, pokud platí učebnicové poučky, mohou ekonomický vývoj o několik měsíců předhánět. Pokud to platí i v případě současné Číny, posílení akcií v posledních týdnech může být znamením, že podpora vlády začíná fungovat.

Luxusnímu zboží se daří, letos trh vzroste o 10 %
Trh s luxusním zbožím by se měl v roce 2012 nafouknout o zhruba 10 % na 212 miliard eur. Tvrdí to konzultantská firma Bain & Company ve své roční zprávě o situaci na trhu s luxusními výrobky. Motorem světové poptávky zůstává Čína, která obstarává polovinu asijského trhu. Jako národ Číňané v podílu na světových nákupech letos mají předstihnout i Američany. V prezentaci zprávy je zajímavý i graf, který odhaduje podíl jednotlivých metropolí na trhu v dané zemi.

Evropa

29/10 až 2/11 Výsledková sezóna (Bayer, BP, Deutsche Bank, MAN, Metro, UBS, Lufthansa, Anheuser-Bush Inbev, Royal Dutch Shell, Rosněft)

29/10 Řecko a Troika by měly jednat o pokroku v Řecku, na který je navázána další tranše finanční pomoci

29/10 Německo - index spotřebitelských cen

30/10 Španělsko - HDP za 3. čtvrtletí 2012 a aktuální schodek rozpočtu

30/10 Německo - celková míra nezaměstnanosti

30/10 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

31/10 Španělsko - splatných 15 miliard eur dluhu; běžný účet platební bilance; poslední den, kdy mohou být banky zařazeny na seznam těch, které zažádají o finanční pomoc

31/10 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

31/10 Eurozóna - index spotřebitelských cen

31/10 Německo - maloobchodní tržby

2/11 Eurozóna (Německo, Francie, Itálie) - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

Další region chce pomoc od Madridu. Kde na to Španělsko vezme?
Ve Španělsku požádal o pomoc další region - Andalusie. Jde o pokračování problémů, které začali podobnou žádostí Katalánska. V příštím roce bude centrální vláda emitovat dluhopisy na financování pomoci, protože regionální vlády jsou de facto zbaveny přístupu k financování na trhu. Letos už na pomoc regionům použila centrální vláda 40 miliard eur z celkem 50 miliard na to vyčleněných.

Český Senát doleva, španělské regiony poslaly vzkaz Rajoyovi
O víkendu proběhly dvoje zajímavé volby. První z nich byly volby do našeho Senátu, v druhém případě se jednalo o regionální volby ve Španělsku. V ani jednom případě sice nešlo o volby, které by měly okamžitě zbourat politickou scénu v příslušné zemi, nicméně výsledky voleb mohou ovlivnit dění věcí příštích celkem zásadně.

Proč věřit evropským nemovitostem
Zejména díky nízkým úrokovým sazbám panují pro mezinárodní realitní firmy na trzích příznivé podmínky. A to navzdory nepříliš prosperujícímu trhu s přímým prodejem nemovitostí. Z regionálního pohledu věříme více evropským nemovitostním akciím, zejména díky jejich nízkému ocenění. Náš názor podporují také jejich zlepšující se fundamenty a atraktivní dividendové výnosy.

Závislé Německo a bronzové Řecko
Víte, co mají společného roky 1826, 1843, 1860, 1894 a 1932? Pokud vás napadá, že to byl nějaký "průser", máte pravdu. Jde o roky, kdy Řecko za posledních 200 let vyhlásilo default, tedy odpis nebo restrukturalizaci vládního dluhu.

Na comeback Evropy zapomeňte
Index nákupních manažerů v eurozóně se předběžně za říjen propadl na své 40měsíční dno (45,8 bodu, v září 46,1 bodu, čekalo 46,4), a to navzdory "úspěchům" v oblasti politických jednání a zálohy v podobě tiskáren ECB. Za týden bude údaj zpřesněn, tento předběžný údaj (FLASH) je výsledkem průzkumu zhruba mezi 85 % dotazovaných manažerů. V Německu došlo k dalšímu poklesu (48,1 bodu ze zářijových 49,2 bodu), ve Francii naopak k mírnému posílení (44,8 bodu ze zářijových 43,2 bodu).

Pražská burza

29/10 KIT digital poprvé na trhu START

30/10 Erste Group - hospodářské výsledky

31/10 CME - hospodářské výsledky

1/11 AAA Auto - hospodářské výsledky

1/11 ČNB - zasedání bankovní rady

Co může dělat investor, když ČNB přemýšlí o vrtulníku?
České národní bance se podle slov guvernéra Singera velice nelíbí všeobecný pesimismus spotřebitelů a chce s ním něco dělat. Zatím jsme zřejmě ještě daleko od příslovečného "sypání peněz z helikoptéry", devizové intervence jsou prvním střelivem, které hodlá ČNB použít. Debata, jak by se vrtulníkové bombardování penězi projevilo, je však zřejmě živá.

Erste: Mezikvartálně palec dolů, meziroční srovnání nemá smysl
Před rokem Erste Group Bank zaúčtovala obří ztrátu související s prodejem CDS portfolia, meziroční porovnání čísel tak na mnoha úrovních výsledovky nemá smysl. Proto tentokrát bude relevantnější srovnání s druhým kvartálem 2012. Na něm podle nás bude patrný pokračující negativní vývoj u hlavních výnosových kategorií kvůli nepříznivému vývoji ekonomik, v nichž Erste působí, a kvůli pokračujícímu nízkoúrokovému prostředí.

Plenky Huggies od Kimberly-Clark vzdávají boj o Evropu. Co to znamená pro dodavatelskou Pegas Nonwovens?
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens podle slov IR manažera Ondřeje Kouřila aktuálně analyzuje možné dopady rozhodnutí globální společnosti Kimberly-Clark ukončit výrobu a prodej svých dětských plenek Huggies na většině evropského trhu. Akcie Pegasu v pátek na zprávu reagovaly poklesem o 2,69 %.

Nová emise dluhopisů pro Čechy: Zajímavý výnos těsně před koncem světa
Ministerstvo financí ČR připravilo na podzim další, v pořadí již třetí emisi státních spořicích dluhopisů. Upisovací období začne 5. listopadu a skončí nejpozději 30. listopadu, samotná emise proběhne 12. prosince. Novinkou bude tříletý prémiový dluhopis se zajímavým nadvýnosem nad dluhopisy, které jsou na trhu.