Barry Ritholtz: Je čas se zbavit akcií, na 60 % nás čeká recese
|

Barry Ritholtz: Je čas se zbavit akcií, na 60 % nás čeká recese

Populární investor Barry Ritholtz vyprodává akcie. V minulosti přitom svými předpověďmi mnohdy odhadl další vývoj trhu. Které sektory podle něho nejvíc utrpí korekcí akciového trhu, a které pozice naopak v portfoliu ponechat? A kolik doporučuje Ritholtz držet hotovosti?

Americká ekonomika Recese Světové akcie Fiskální útes
Americké akcie

"Aktuálně jsem se zbavil části pozic ve velkých firmách a zvýšil podíl hotovosti v portfoliu na 25 %," píše Ritholtz na svém webu. Vyprodal polovinu pozic v energetickém sektoru a část expozice na mladých trzích. Největší změnou bylo snížení hodnoty aktiv ve firmách z indexu S&P 500, a to na rovnou polovinu. Například vyprodal třetinu akcií společnosti Apple.

Defenzivní hra

Dlouhodobě nadále věří akciím firem ze sektorů zdravotní péče a spotřebního zboží. Defenzivní zůstává i v oblasti dluhopisů, kde ponechal expozici v amerických státních bondech i v městských dluhopisech, které nadále považuje za bezpečné přístavy.

"Změny v portfoliu nemají souvislost s blížícím se fiskálním útesem. Souhlasím s Michaelem Belkinem, který doporučuje, aby lidé zapomněli na fiskální útes a věnovali pozornost útesu ziskovému (earnings cliff - pozn. red.)," pokračuje Ritholtz.

Pravděpodobnost recese 60 % během roku a půl

Ritholtz dává nové recesi v USA 60% pravděpodobnost v příštích 18 měsících. Podle aktuálních odhadů roste americká ekonomika 2% tempem, přelom roku ale může znamenat pro růst HDP až několikaprocentní "zářez". Pokles ziskovosti firem pak může vyústit ve 20- až 30% propad akciového trhu.

Konec doby Googlové? Na které akcie vsadit v době internetového převratu
Něco se děje. Lidé méně vyhledávají, a to poprvé v historii internetu. Ukázala to čísla z září, kdy lidé meziročně vyhledávali na internetových vyhledávačích o 4 % méně. V posledních dvou letech se přitom růst počtu vyhledávacích dotazů zvyšoval pravidelně zhruba 10% tempem. Uvedla to mimo jiné společnost Macquarie Securities, která trh sleduje od roku 2006.

Faber: Pokud nezvládnete propad akcií o 20 %, ani nevstávejte z postele
Hlavní americké akciové indexy možná tento týden zahájily svůj 20% propad. Pokud ovšem takový pokles nesnesete, neměli byste jako investoři raději ani ráno vstávat z postele. Ve vysílání CNBC to uvedl známý investor a pesimista Marc Faber. Ekonomiky podle něj globálně zpomalují, zisky a výhledy amerických firem jsou zatím spíše zklamáním.

Zdroj: Ritholtz.com