ČEZ krátkodobě pod tlakem kvůli Dukovanům?
|

ČEZ krátkodobě pod tlakem kvůli Dukovanům?

ČEZ by údajně mohl být přinucen EU uzavřít jadernou elektrárnu Dukovany. Hlavním důvodem k tomu by měl být fakt, že v elektrárně používá ruské palivo, které je obohaceno na území mimo EU, což zakazuje deklarace z roku 1994.

ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Jaderná elektrárna Dukovany

Zpráva podle analytiků může na největší českou energetickou společnost dolehnout negativně.

"Akcie ČEZ se mohou dostat krátkodobě pod tlak navzdory tomu, že předpokládáme, že bude nalezeno takové řešení, aby ČEZ mohl jadernou elektrárnu Dukovany provozovat mnohem déle, než čtyřem dukovanským reaktorům vyprší nynější povolení v letech 2015 až 2017," uvedl Tomáš Sýkora, analytik z Patrie Direct.

Elektřina z jaderné elektrárnu Dukovany pokrývá asi pětinu spotřeby v ČR a její instalovaná kapacita je 1,6 GW. Avšak ČEZ odmítá jakékoli pochybení proti pravidlům EU s tím, že smlouvu o dodávkách paliva pro Dukovany podepsal před vstupem ČR do EU. Kontrakt je navíc odsouhlasen agenturou ESA (Euratom Supply Agency).

Evropská unie se nechystá Dukovany zavřít

Tvrzení deníku E15 ve vyjádření pro Český rozhlas odmítli představitelé evropské agentury, která kontroluje dodávky paliva do atomových elektráren v Unii. Budoucnost Dukovan prý mohla ohrozit skutečnost, že společnost ČEZ pro ně používá palivo z Ruska.

Země Evropské unie by podle platných závazků neměly být závislé na dodávkách jaderného paliva ze třetích zemí. Evropská zásobovací agentura Českému rozhlasu potvrdila, že skutečně zkoumá dohodu o dodávkách, kterou má firma ČEZ pro Dukovany uzavřenou. Výsledkem této kontroly ale podle vysokého představitele agentury nemůže v žádném případě být zavření Dukovan. Agentura prý může jednat o tom, zda do elektrárny nedodávat palivo i z jiných zdrojů. Pokud ale jiný dodavatel nebude, Dukovany můžou dál fungovat za stávajících podmínek.

Akcie ČEZ mají krátkodobý potenciál 5% růstu
Akcie ČEZ jsou minimálně z krátkodobého hlediska zajímavou nákupní příležitostí. Podle makléře Aleše Jandejska z brokerjetu České spořitelny by se měly i na základě technické analýzy vydat vzhůru, podporované navíc cenou elektřiny, jejíž pokles se podle všeho zastavil na 46 EUR/MWh.