Investice do zlata: Chvíli počkejte, než nakoupíte
|

Investice do zlata: Chvíli počkejte, než nakoupíte

Během posledních několika týdnů se od zlata odvrátili kupci. To zřejmě způsobilo nedávné selhání, když zlato nedokázalo prolomit silnou a důležitou hranici odporu ve 1800 dolarů za trojskou unci.

Komodity Zlato

Současně jsme ale mohli vidět i trochu lepší ekonomická data ze Spojených států. Investoři se proto začali bát možného odklonu od politiky kvantitativního uvolňování, takže by se zlatu nemuselo dostat takové podpory, jak si původně mysleli.

V minulých dvou měsících prudce narostlo zapojení hedgeových fondů do nákupů zlata. Ovšem nyní dochází spekulativním investorům trpělivost, na rozdíl od jejich nespekulativních kolegů, kteří zlato nakupují skrze fondy obchodované na burze (ETF). První skupina tak začala opouštět své pozice, když se už potřetí za poslední rok zlatu nepodařilo prolomit hranici 1 800 dolarů.

Výhled ceny zlata

Zlato nepochybně potřebuje nějaký impulz a stimul, který by mu pomohl se přes všechny těžkosti přenést. Nicméně ty hlavní důvody, proč do zlata investovat, pominuly. Poslední korekci tak považujeme za potřebný krok k setřesení slabých dlouhých pozic, což dává potenciálním investorům druhou šanci k nákupu. Momentum je však na trhu stále negativní, a proto upozorňujeme na další možnou likvidaci možných pozic.

Věříme, že klíčovým rozmezím bude 16 60 až 1 665 dolarů, což by mohlo zastavit další možné klesání. V této oblasti se totiž sbíhají dvě důležité technické hranice podpory - zpětný pohyb (takzvaný retracement) na úroveň 50 % původního vzestupného letošního trendu a 200denní klouzavý průměr.

Kdyby cena zlata nakonec prolomila hranici 1 800 dolarů, mohli bychom vidět poměrně ostrý přechod k maximálním hodnotám z roku 2011. Prolomení by totiž spustilo technické nákupy ze strany hedgeových a CTA fondů. Předpokládáme, že by k tomu mohlo dojít ještě před koncem roku 2012. Naším cílem pro rok 2013 zůstává hodnota 2 075 dolarů za trojskou unci.

Zlato

Korekce nebude hluboká, tiskárny peněz se ještě zdaleka nezastavily
Kapitálové a komoditní trhy v týdnu zaplavily prodejní příkazy. Jak bude korekce hluboká a mají ji investoři využít k nákupům akcií nebo zlata? Nejen na tyto otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, a burzovní analytik z X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

6 argumentů pro zlato v portfoliu, 1 900 USD na dohled
Nejvýznamnější měnové instituce světa představily stimulační opatření v řádu desítek až stovek miliard dolarů. Ta spolu s výpadky produkce odstartovaly nový růstový trend, který by měl pokračovat i v následujících měsících. Aktuálně je však zlato poměrně překoupené. Na úrovni 1 720 USD za unci je nicméně vhodné vstupovat do dlouhodobých long pozic. Cena by mohla v časovém horizontu následujících 3 až 6 měsíců otestovat maximum na úrovni 1 900 USD za unci.

Zdroj: Saxo Bank