EURUSD: Dilema kolem 1,30
|

EURUSD: Dilema kolem 1,30

Akciové trhy mohou být v období sčítání škod po řádění bouře Sandy ještě nervózní, pokud ale odhady nebudou výrazně narůstat, měla by se pozornost brzy soustředit na americká čísla (především na páteční payrolls a nezaměstnanost) a blížící se volby. V tuto chvíli si ovšem se Sandy zjevně neví rady americký dolar.

Americká ekonomika Americký dolar EUR/USD Řecko

Na jednu stranu dolar v období přírodních katastrof tradičně funguje jako superbezpečná měna, a to i v případě, že se jedná o katastrofy v USA. Na druhé se ale držitelé dolarů bojí, že Sandy může rozhoupat americký Fed na konci roku k agresivnější politice poté, co skončí operace Twist.

Dilema měnového páru EURUSD přešlapujícího okolo 1,30 možná brzy pomohou vyřešit řečtí politici. Ti se v úterý znovu rozhádali nad úsporným balíkem v hodnotě přes 17 miliard eur. Bez něj si Řekové těžko sáhnou na další tranši peněz z MMF, kterou již v průběhu listopadu budou zoufale potřebovat.

EURUSD

Sandy obavy neodvála, americké firmy umějí vydělat, ale tržby jsou zklamáním
Do konce uplynulého týdne zveřejnila výsledky více než polovina firem z indexu S&P 500. 60 % z nich dokázalo překonat odhady na úrovni zisku, na úrovni tržeb je to ovšem mnohem horší. Pouze něco přes 40 % firem dokázalo překonat odhady tržeb, navíc řada z nich varovala investory a zhoršila výhled do konce roku.

"Superbouře" Sandy odstřihla miliony Američanů od elektřiny. Wall Street otevře až ve středu
Nezvyklý pohled na potemnělé panorama Manhattanu je jasným důkazem toho, že hurikán Sandy, který v pondělí v noci přistál nedaleko New Yorku, nebyl žádný malý větříček.

Výhled pro světové měny a korunu
Euro vůči dolaru minulý týden vesměs oslabovalo, nicméně hranice 1,3 je stále na dostřel. Koruna k euru oslabila jen lehce k hranici 25 Kč a zatím se zdá, že trh nereflektuje další možné uvolnění měnové politiky ze strany České národní banky.

Zdroj: ČSOB