Co s cenou ropy udělá QE3?
|

Co s cenou ropy udělá QE3?

Kdybychom to věděli, můžete vzít jed na to, že bychom si na to vsadili. O účinnosti třetího kola kvantitativního uvolňování (QE) ze strany amerického Fedu se povedou debaty tak dlouho, dokud se nestane nějaký "zázrak". Pokud by ovšem byla období QE1 a QE2 vodítkem i pro třetí kolo, cena ropy by měla na opatření Fedu reagovat pozitivně v řádu desítek procent. Pro další růst ceny hovoří i geopolitická rizika na Blízkém a Středním východě, negativem je malý hospodářský růst a ekonomické zpomalení v Číně.

Ropa Ropa Brent QE3
Cena ropy Brent a vliv kvantitativního uvolňování

Ropa v roce 2013: Paleta argumentů pro pokles ceny
Hlavní komoditní stratég Société Générale Mike Wittner nedávno zveřejnil nedávno svoji prezentaci s výhledem na trh s ropou v roce 2013. Jeho předpověď pro nejdůležitější světovou komoditu je mírně pesimistická. Slabé makroekonomické prostředí určuje strop pásma, v němž se ropa obchoduje. Výslednou cenu budou určovat hlavně geopolitická rizika v Íránu a Sýrii spolu s tržními očekáváními dopadů evropské a americké stimulační politiky centrálních bank.

Ropa už letos zdražovat nebude
Cena ropy od června neustále rostla a ke korekci došlo až v druhé polovině září. V krátkodobém horizontu podle nás poptávka už nebude mít takový podpůrný efekt a bude těžké dosáhnout dalších zisků. V podstatě za to může současný pomalý růst světové ekonomiky spolu s mírnějšími fundamenty u ropy, které se připravují na poslední kvartál.