T. Boone Pickens: 5 komoditních sázek legendárního investora
|

T. Boone Pickens: 5 komoditních sázek legendárního investora

Podobně jako Bill Gross má slabost pro bondy, nedá dopustit ropný magnát a šéf BP Capital T. Boone Pickens na energie. Je dlouhodobým býkem na ceny energií a akcie v rámci sektoru.

Komodity Zemní plyn Světové akcie

Pickens je přesvědčen, že cena ropy zůstane i přes zpomalení růstu v klíčových regionech na vysokých úrovních - neměla by už spadnout o více než 5 USD za barel. Ještě větším optimistou je pak ohledně zemního plynu. Do konce roku odhaduje, že by se mohl obchodovat za 4 USD za MMBtu.

Investice do energetického sektoru jsou velkou výzvou. Pokud se Pickensovy predikce naplní, čekají na investory tučné zisky. Klíčové bude vybrat ty správné akcie.

EnCana

Klesající cena zemního plynu s sebou stáhla i akcie kanadské společnosti EnCana. Ačkoli se již neobchodují na nejnižších úrovních, jsou stále pod historickými maximy.

EnCana operuje v Kanadě a Spojených státech. Nízké ceny, které inkasuje za svou "suchou" produkci zemního plynu, společnost sužují už téměř rok, proto se firma začala více zaměřovat na těžební programy kapalných alternativ (liquid-rich), například v oblasti kanadského Duvernay Shale. Navzdory tomu však převažuje suchá produkce.

EnCana

Quicksilver Resources

Tato small-cap by mohla být tou nejlepší sázkou na růst ceny zemního plynu. Firma se zaměřuje na nekonvenční zdroje, jakými jsou například břidlice, uhelné sloje a písky. Za druhé čtvrtletí firma vlivem klesající ceny plynu svými výsledky investory příliš nepotěšila, nicméně její silný finanční profil spolu s úspěšnými hedgeovými programy by měl její výkonnost v krátkodobém horizontu podpořit. Pozitivně by měly zapůsobit i úspěšné joint venture kontrakty a stálý růst ziskovosti těžebních aktivit v oblastech Horn River Basin a Niobrara.

Quicksilver Resources

Chesapeake Energy

Když odhlédneme od prodejů aktiv a skandálu kolem nekalých praktik spoluzakladatele a CEO firmy Aubreyho McClendona, je Chesapeake Energy v USA stále druhým největším energetickým hráčem zaměřeným na zemní plyn. Investory láká zejména svými supernízkými valuacemi.

Produkce za druhé čtvrtletí stoupla meziročně o 25 % (zemní plyn tvořil 79 % celkového objemu). Vzhledem k přetrvávajícím nízkým cenám za konvenční produkci zemního plynu Chesapeake zvyšuje expozici v kapalných alternativách.

Její agresivní deleveragingový program přináší ovoce a redukuje dluhové břemeno. Vysoké zadlužení vyvolala právě klesající cena zemního plynu a rostoucí kapitálové náklady na těžbu. Během první poloviny roku prodala 4,7 miliardy USD aktiv a odhaduje se, že do konce třetího kvartálu prodeje aktiv dosáhly 7 miliard USD.

Chesapeake Energy

Ropa už letos zdražovat nebude
Cena ropy od června neustále rostla a ke korekci došlo až v druhé polovině září. V krátkodobém horizontu podle nás poptávka už nebude mít takový podpůrný efekt a bude těžké dosáhnout dalších zisků. V podstatě za to může současný pomalý růst světové ekonomiky spolu s mírnějšími fundamenty u ropy, které se připravují na poslední kvartál.

United States Natural Gas Fund

Dlouhodobě by mohl být United States Natural Gas Fund označen za jeden z nejhorších ETF na trhu. Stály zatím hlavně faktory spojené s rolováním futures kontraktů na zemní plyn (backwardation a contango). Nicméně v krátkodobém horizontu je tento ETF velmi lukrativním nástrojem pro ty, kteří chtějí vsadit na zemní plyn.

Fond nabízí investorům přímou expozici v komoditě, jakmile cena zemního plynu začne stoupat, mohou se investoři těšit na zajímavé zisky. Fond v současnosti drží 1,1 miliardy USD aktiv a denně se obchoduje s více než 10 miliony jeho akcií. Pro investory by měl být spíše krátkodobou sázkou.

United States Natural Gas Fund

First Trust ISE Revere Natural Gas Index Fund

Vzhledem k tomu, že mnoho amerických energetických firem během posledních několika let investovalo ve velkém do produkce zemního plynu, vyplatí se všeobecný přístup. A toho se budete nejlépe držet s First Trust ISE Revere Natural Gas Index Fund.

ETF sleduje 31 různých energetických producentů, kteří spojují podstatnou část svých tržeb s těžbou a produkcí zemního plynu. Zastoupeny jsou v něm small-, mid- i large-caps, stejně jako mnoho potenciálních cílů fúzí a akvizic (například Range Resources).

Od začátku roku je tento ETF zatím velkým poraženým, jelikož ztrácí dalších téměř 10 % po 7% propadu v roce 2011. Důvodem byla hlavně padající cena zemního plynu. Pokud budete věřit Pickensovi, že cena zemního plynu půjde nahoru, a na tento ETF vsadíte, potěší vás mimo jiné relativně nízká nákladovost fondu (0,6 %).

First Trust ISE Revere Natural Gas Index Fund

Ropa vs. plyn: Jak se budou na podzim vyvíjet ceny a které akcie z toho mohou těžit?
V průběhu léta byli motoristé konfrontováni s rostoucí cenou benzínu a nafty na pumpách. Nikdo z motoristů nad tím nejásal. Naopak to přišlo vhod všem investorům a traderům, kteří sázeli na růst ceny ropy a měli nakoupeny přímo kontrakty na ropu nebo akcie ropných společností. Pokusil jsem se vyhodnotit, kam až by cena ropy mohla v současné růstové vlně jít a zda by se role nemohly obrátit, zda nebudou jásat motoristé a smutnit investoři.

Zdroj: InvestorPlace.com